Wiara w Famur nie słabnie

Mateusz Wojtala
opublikowano: 08-02-2018, 22:00

DM BOŚ obniżył wycenę akcji katowickiej spółki do 7,70 zł, ale utrzymał rekomendację „kupuj”. Inwestorzy również są optymistami

Producent maszyn górniczych jako jeden z nielicznych suchą nogą przeszedł przez wtorkowe załamanie na warszawskiej giełdzie. Kurs momentami nawet rósł, ale ostatecznie dzień zakończył w punkcie wyjścia. Zdaniem analityków, świadczy to o zaufaniu, jakim darzą spółkę giełdowi gracze. Nie należy przywiązywać dużej wagi do konkretnej sesji, ale relatywna siła walorów Famuru to znak, że inwestorzy nie chcą jeszcze realizować zysków, prawdopodobnie ze względu na pęd inwestycyjny w górnictwie na całym świecie.

ODRABIANIE STRAT: Notowania Famuru, kierowanego przez Mirosława Bendzerę, załamały się w październiku i listopadzie, ale odrobiły już większość poniesionych wówczas strat.
Wyświetl galerię [1/2]

ODRABIANIE STRAT: Notowania Famuru, kierowanego przez Mirosława Bendzerę, załamały się w październiku i listopadzie, ale odrobiły już większość poniesionych wówczas strat. Fot. ARC

— Pomimo obniżenia krótkoterminowych prognoz z optymizmem podchodzimy do perspektyw biznesowych i spodziewamy się intensyfikacji inwestycji w maszyny górnicze w skali globalnej. Co więcej, z równym optymizmem oceniamy zmiany w polskim sektorze wydobycia węgla. Ponadto uważamy, że konsolidacja z Kopeksem powinna skutkować lepszym wykorzystaniem szans rynkowych — wyjaśnia Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ.

Analityk DM BOŚ obniżył krótkoterminowe prognozy wyników spółki, a w konsekwencji wycenę akcji o 30 groszy ze względu na przeciągające się renegocjacje stawek wynajmu maszyn górniczych oraz wyższe koszty operacyjne w związku z wzrostem płac i cen surowców, przede wszystkim stali. Natomiast po konsolidacji z Kopeksem, zapoczątkowanej pod koniec 2016 r. i która ma zakończyć się w tym roku, bieżący bilans Famuru jest lepszy, niż oczekiwali analitycy DM BOŚ. Ma to swoje źródło w niższych od założonych wcześniej wydatkach inwestycyjnych oraz mniejszym zapotrzebowaniu na kapitał obrotowy. W rekomendacji Łukasz Prokopiuk wspomina również o możliwym zakupie Przedsiębiorstwa Budowy Szybów, w którym około 95 proc. akcji posiada Kopex, przez Jastrzębską Spółkę Węglową ( JSW).

JSW prowadzi obecnie negocjacje dotyczące nabycia PBSz od niegdysiejszego konkurenta Famuru. Naszym zdaniem, sprzedaż tego podmiotu jest możliwa, aczkolwiek wydaje się mało prawdopodobne, by cena była niższa niż transza obligacji związana z PBSz (około 250 mln zł). Uważamy, że wartość ewentualnejtransakcji widocznie przekraczająca 300 mln zł byłaby korzystna dla spółki i mogłaby oddziaływać jako potencjalny katalizator dla kursu akcji zarówno Famuru, jak i Kopeksu — komentuje Łukasz Prokopiuk.

Od początku tego roku grupa podpisała umowę na dostawę kompleksu ścianowego do kopalni w Rosji opiewającą na 15,3 mln EUR oraz list intencyjny na dostarczenie maszyn za co najmniej 19,5 mln EUR, również od naszego wschodniego sąsiada. W trzech kwartałach 2017 r. spółka zanotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 966 mln zł oraz 62,8 mln zł zysku netto.

— Oczekujemy w czwartym kwartale 2017 r. jedynie 80 mln zł skorygowanej EBITDA, co wydaje się wielkością porównywalną w skali roku, pomimo pełnej konsolidacji Kopeksu. Oczekiwany wzrost kosztów płac i surowców, już widoczny w wynikach za trzeci kwartał, prawdopodobnie równie negatywnie odbił się na rentowności w końcówce roku. Z uwagi na oczekiwaną stosunkowo wysoką efektywną stopę podatkową prognozujemy 7 mln zł zysku netto w IV kw. 2017 r. — wyjaśnia analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

Specjalista wydał rekomendację przy cenie 6,26 zł, natomiast na zamknięciu czwartkowej sesji za jedną akcję trzeba było zapłacić 6 zł. 10 marca Famur opublikuje skonsolidowany raport za ostatnie trzy miesiące 2017 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateusz Wojtala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu