Wiatrowcy polubili słońce

Polska fotowoltaika się profesjonalizuje i zakłada branżową organizację. Będą w niej wiatrowcy, którzy w słońcu widzą nową nogę biznesową

Polski sektor fotowoltaiczny, czyli inwestujący w produkcję prądu przy wykorzystaniu energii słonecznej, dojrzał do założenia organizacji branżowej. Na rejestrację czeka Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki, które ma reprezentować graczy dużych, inwestujących na całym świecie i rozwijających projekty o mocy ponad 1 MW.

POLSKIE SŁOŃCE KUSI:
POLSKIE SŁOŃCE KUSI:
Fot. Bloomberg

Razem raźniej

O potrzebie powołania nowej organizacji branżowej słychać było od kilku miesięcy. Z naszych informacji wynika, że inicjatywa wyszła od inwestorów wiatrowych, zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Energetyki Wiatrowej. Członkami PSEW są najwięksi gracze światowego rynku wiatrowego, m.in. Orsted (d. Dong), Equinor (d. Statoil), Engie, EDF czy EDP Renewables. Ich strategia w Polsce już od dłuższego czasu zakłada inwestowanie również w energetykę słoneczną.

— To logiczna dywersyfikacja. W „starym” systemie wsparcia, opartym na zielonych certyfikatach, atrakcyjne były inwestycje wiatrowe. Dziś, po zmianach legislacyjnych blokujących rozwój wiatru, atrakcyjna jest fotowoltaika. System aukcyjny jest dla niej korzystny, jest też kuszącą inwestycją dla prosumentów biznesowych — zauważa Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Inny z naszych rozmówców zauważa zaś, że aukcje to szansa tylko dla mniejszych instalacji fotowoltaicznych. Większe, o mocy ponad 1 MW, musiałyby konkurować z dużą energetyką wiatrową, która ma kosztową przewagę. Członkami PSEW są też polskie grupy, m.in. PGE, największa polska firma energetyczna. O ile w wietrze jest graczem znaczącym, o tyle w fotowoltaice nie stoi w pierwszym szeregu.

Zagranica ma łatwiej

Z ostatniego raportu IEO, „Projekty fotowoltaiczne w Polsce w 2019 r.”, wynika, że najaktywniejszymi graczami na tym rynku są firmy z kapitałem zagranicznym. Liderem jest R.Power, który — jak sam podaje — ma partnerów z Europy i Azji. Udział R.Power w rynku oszacowany został na 23 proc. Za nim plasuje się niemiecki Innogy, z 16-procentowym udziałem w rynku projektów fotowoltaicznych.

„Pozostałych czternastu deweloperów ma mniej niż 10 projektów każdy” — wskazują analitycy IEO, którzy stworzyli bazę projektów fotowoltaicznych w Polsce.

Polskie grupy energetyczne fotowoltaikę mają dopiero w planach.

— Wynika to z dostępności kapitału do sfinansowania takich projektów. Polski sektor OZE zyskał w ostatnich latach miano ryzykownego, co przełożyło się na koszt kapitału. Tymczasem w Europie, np. w Niemczech, sektor OZE jest uważany za bezpieczny. Gracze zagraniczni, inwestujący w wielu krajach, mieli więc łatwiej, jeśli chodzi o zdobycie pieniędzy na inwestycje — mówi Grzegorz Wiśniewski.

Po tym, jak rząd uruchomił aukcyjny system wsparcia i powoli zmienia retorykę wobec OZE, ofert finansowania pojawia się więcej. Kredyty oferujem.in. Europejski Bank Inwestycyjny czy Bank Gospodarstwa Krajowego.

— Do tego dochodzą wysokie ceny energii, które zachęcają odbiorców do inwestowania we własne źródła zielonej energii. Dla zagranicznych firm energetycznych wysokie ceny oznaczają zaś, że rynek jest atrakcyjny — zauważa Grzegorz Wiśniewski.

Z danych IEO wynika, że w Polsce rozwijanych jest obecnie 1231 projektów fotowoltaicznych.

„Można przypuszczać, że fotowoltaika wciąż będzie w trendzie wzrostowym na polskim rynku odnawialnych źródeł energii. Moc instalacji PV w aukcji w 2019 r. może wynieść 750 MW — czytamy w raporcie IEO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane