Wiceminister z górniczą misją

Nominacja Wojciecha Kowalczyka na rządowego pełnomocnika ds. górnictwa rozbudziła nadzieje wśród szefów spółek — na cięcia

Nowy urząd rzadko jest skutecznym lekarstwem na problemy, ale tym razem nadzieje są spore. Rząd postanowił wczoraj utworzyć stanowisko pełnomocnika do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Funkcję tę obejmie Wojciech Kowalczyk, który przestanie być wiceministrem skarbu. To z nim wszyscy wiążą nadzieje. — Cieszę się z tej nominacji. Wojciech Kowalczyk jest ekonomistą, więc jest szansa, że w końcu ktoś spojrzy na sektor z perspektywy ekonomicznej, a nie tylko socjalnej — mówi Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Wojciech Kowalczyk ma opinię twardego ekonomisty, który lubi działać. W branży górniczej zetrze się jednak z silnymi związkami zawodowymi. [FOT. WM]
Zobacz więcej

PRÓBA SIŁ:

Wojciech Kowalczyk ma opinię twardego ekonomisty, który lubi działać. W branży górniczej zetrze się jednak z silnymi związkami zawodowymi. [FOT. WM] Marek Wiśniewski

— To dobra informacja. Może się zgodzić na radykalny kurs, a bez niego górnictwo leży — komentuje Mirosław Taras, prezes Kompanii Węglowej. Ich nadzieje potwierdzał wczoraj nasz rozmówca z kręgów rządowych.

— Wyjścia innego, niż radykalne, chyba nie ma — potwierdza nasz informator.

Dobrze umocowany

Wojciech Kowalczyk pracuje w resorcie skarbu od czerwca i zajmuje się rynkami kapitałowymi i prywatyzacjami. Wcześniej był wiceministrem finansów, autorem m.in. reformy Banku Gospodarstwa Krajowego, z którego zrobił „polski EBOR”. Pilotował też dobrze przyjętą przez rynek nową strategię Giełdy Papierów Wartościowych. Jako pełnomocnik pozycję będzie miał mocną. Rozporządzenie rządu precyzuje, że „pełnomocnik będzie przedstawiał radzie ministrów, w porozumieniu z ministrem gospodarki, półroczne sprawozdania z działalności”. Wedle naszych rozmówców, w praktyce oznacza to, że będzie raportował bezpośrednio do premier Ewy Kopacz. Nie ma jeszcze decyzji w sprawie tego, kto miałby zastąpić Kowalczyka w resorcie skarbu. Pierwotny plan zakładał, że wiceminister zostanie pełnomocnikiem, ale z resortu nie odejdzie. Decyzja o umocowaniu pełnomocnika przy resorcie gospodarkizapadła, jak wskazują nasi rozmówcy, w ostatnich dniach.

Przywileje na szali

Zadanie Wojciech Kowalczyk ma bojowe, bo polskie górnictwo węgla kamiennego jest w zapaści. Z danych Agencji Restrukturyzacji Przemysłu wynika, że po 9 miesiącach branża ma łącznie 1,6 mld zł straty na sprzedaży węgla, co oznacza, że na każdej sprzedanej tonie traci średnio 32,76 zł. Winne są przede wszystkim wysokie koszty wydobycia, w tym osobowe, i spadające ceny węgla na rynkach światowych. Nic więc dziwnego, że zarządy państwowych spółek węglowych: Kompanii Węglowej (KW), Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) i Jastrzębskiej Spółki Węglowej, rekomendują zdecydowane cięcia kosztów. Tną nakłady na inwestycje, tną też przywileje górnicze. Na to drugie nie zgadzają się jednak związki zawodowe. Wczoraj związkowcy KW rozmawiali na ten temat z premier Ewą Kopacz. Przedwczoraj z kolei porozumienie ze związkami w sprawie przywilejów zawarł KHW. Strony zgodziły się na zawieszenie na trzy lata m.in. wypłaty czternastej pensji.

— Nie ma w tym porozumieniu nic, co istotnie ograniczałoby koszty pracy. To zakonserwowanie obecnego stanu. Przyjęcie takich rozwiązań w KW oznaczałoby cofnięcie się w czasie — komentuje Mirosław Taras. Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach KW, w obliczu kryzysowej sytuacji finansowej, na zawsze zlikwidowała wypłaty tzw. węgla emeryckiego.

Węglokoks dokapitalizowany

W ramach ratowania sektora górniczego rząd postanowił też we wtorek dokapitalizować Węglokoks, zajmujący się eksportem węgla. Wniesie do niego należące do skarbu akcje Huty Pokój i PSK-Rzeszów. Węglokoks potrzebuje pieniędzy, bo w ramach planu ratunkowego ma za zadanie przejąć od Kompanii Węglowej 4-5 kopalni, o szacowanej wartości księgowej 2-2,5 mld zł. Trudno oszacować, ile faktycznie zapłaci za nie Węglokoks. W transakcji weźmie też prawdopodobnie udział Bank Gospodarstwa Krajowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu