Wicepremier Włoch liczy na uczciwość agencji ratingowych

opublikowano: 08-10-2018, 10:12

Wicepremier Włoch Matteo Salvini uspokoił na swój sposób rynek finansowy, zapewniając, że jego dzieci będą dorastały w „europejskim kondominium”, wynika z doniesień Reutersa.

W poniedziałkowym wywiadzie radiowym Salvini, wicepremier w rządzie Włoch, lider koalicyjnej Ligi Północnej powiedział, że ma nadzieję iż agencje ratingowe bez uprzedzeń ocenią wiarygodność kredytową Włoch. Odniósł się w ten sposób do sporu dotyczącego wysokości deficytu budżetowego kraju, który populistyczny rząd toczy z władzami Unii Europejskiej. Rząd podtrzymuje zapisaną w projekcie budżetu wielkość deficytu. Komisja Europejska uważa, że jest zbyt wysoki. Włochy mają drugi w relacji do PKB dług publiczny w Europie po Grecji.

Matteo Salvini
Zobacz więcej

Matteo Salvini fot. Bloomberg

W agencji Standard & Poor’s od 27 października 2017 roku Włochy mają rating „BBB”, a jego perspektywa jest „stabilna”. 31 sierpnia 2018 roku Fitch podtrzymał rating „BBB” Włoch, jednak jego perspektywa jest „negatywna. 25 maja obecnego roku Moody’s potwierdził rating „Baa2” Włoch, ale zmienił jego perspektywę z „negatywnej” na „poddawany ocenie”.

W poniedziałek Salvini po raz kolejny zapewnił, że Włochy nie wyjdą ze strefy euro.

- Moje dzieci będą dorastały w europejskim kondominium z euro w kieszeni. Wyjście ze strefy euro nie jest w planie ani dziś, ani jutro, ani pojutrze – powiedział wicepremier Włoch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu