Wiceprezydent Iranu: możemy sprzedać tyle ropy ile chcemy

opublikowano: 06-11-2018, 11:18

Wiceprezydent Eshaq Jahangiri powiedział, że Iran może sprzedać tyle ropy ile chce pomimo presji USA, donosi Reuters.

W poniedziałek weszły w życie sankcje nałożone przez USA na Iran. Miały znacząco ograniczyć eksport irańskiej ropy, ale wiadomo, że osiem państw dostało tymczasową zgodę administracji USA na dalsze zakupy ropy w Iranie.

- Amerykanie stale powtarzają, że zredukują sprzedaż irańskiej ropy do zera, ale muszą powiedzieć, że jak dotąd jesteśmy w stanie sprzedaż tyle ropy ile chcieliśmy – powiedział we wtorek Jahangiri. 

Z danych wynika, że eksport irańskiej ropy spadał po tym jak w połowie roku prezydent Donald Trump zapowiedział ponowne objęcie Iranu sankcjami. Analitycy prognozują, że zacznie rosnąć po listopadzie dzięki zgodzie na sprowadzanie ropy z Iranu, które dostały Chiny, Indie, Korea Południowa, Japonia, Włochy, Grecja, Tajwan i Turcja. Dane pokazują, że te państwa miały 75 proc. udziału w eksporcie irańskiej ropy drogą morską.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu