"Widać efekty pracy zarządu". Kurs rośnie

KZ, ISBNews
opublikowano: 13-11-2014, 10:50

Kurs Kopeksu pozytywnie zareagował na rezultaty spółki za trzeci kwartał, choć były one słabsze niż przed rokiem.

W tym okresie przychody firmy spadły o 7 proc. do 322,4 mln zł, zysk operacyjny zmniejszył się o 3 proc. do 38,5 mln zł, a zysk netto o 10 proc. do 26,5 mln zł.

Zyski okazały się być jednak o jedną piątą wyższe niż wynosił konsensus prognoz analityków.

- Uważamy, że wyniki Kopeksu zostaną pozytywnie przyjęte przez rynek. Na poziomie przychodów są one zgodne z konsensusem rynkowym, ale na dalszych poziomach rachunku wyników widać już pracę zarządu nad ograniczaniem kosztów spółki. Zaowocowało to wynikami zdecydowanie lepszymi od konsensusu zarówno na poziomie EBIT, jak i netto - komentuje Tomasz Kania, analityk Domu Maklerskiego BPS.

 Pommo trudności na polskim i globalnym rynku górniczym Kopex utrzymuje zadowalające wyniki finansowe dzięki systematycznej optymalizacji kosztowej, poinformował prezes Józef Wolski. Według niego, rok 2015 nie będzie dla górnictwa lepszy, więc Kopex rozwija nowe segmenty w celu dywersyfikacji przychodów.
"Wyniki Kopeksu są pod presją sytuacji w górnictwie polskim oraz światowym i zgodnie z naszymi oczekiwaniami był zdecydowanie trudniejszy niż poprzedni. Dodatkowo nie ma żadnych przesłanek, by twierdzić, że 2015 r. będzie lepszy" - powiedział Wolski podczas konferencji prasowej.

Prezes wskazał, że w 2014 r. w naszym kraju spada zarówno wydobycie, jak i sprzedaż węgla, co w efekcie powoduje wzrost zapasów o 30,1% wobec grudnia 2013 r. Równocześnie spadają ceny zarówno węgla energetycznego, jak i koksującego, co daje średnią 279 zł na tonę. Przy koszcie produkcji na poziomie 309 zł, daje to 30 zł straty na każdej tonie wydobytego węgla.
"W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego polskie górnictwo straciło 1,7 mld zł przychodów. Dodatkowo spada eksport, przy wzroście importu o ok. 0,5 mln ton" - wyliczył.

Efektem tego jest ponad 15-proc., do 1,8 mld zł, spadek nakładów na odbudowę majątku w okresie I-III kw. 2014 r. Na zakup urządzeń i maszyn wydano 572 mln zł (-20,5%), a na wyrobiska 858 mln zł (-10,1%). Natomiast w samym III kw. spadki były znacznie wyższe wynosząc globalnie ponad 35%, a na maszyny blisko 50%.
"To wszystko rzutuje także na wyniki grupy Kopex, jednak trwający proces optymalizacji kosztów pozwolił nam na utrzymanie dobrych wyników. Niestety, minimalnie, bo o 4%, spadł backlog, ponieważ część wygranych już przez nas kontraktów zostało przesuniętych w czasie. Obecnie jest to 1,38 mld zł" - zaznaczył Wolski.

Prezes podkreślił, że w III kw. udało się spółce zmniejszyć o 19% do 419 mln zł zadłużenie odsetkowe oraz nieznacznie zwiększyć kapitał obrotowy.
"W kolejnych kwartałach chcemy kontynuować proces optymalizacji kosztowej oraz zmniejszenia zależności od wahań koniunktury na rynku górniczym poprzez dywersyfikację przychodów. Jednym ze sposobów jest nawiązanie współpracy z KGHM, której celem jest kompleks do urobku rudy miedzi. Rozwijamy także produkcję blach trudnościeralnych oraz stworzyliśmy biuro ds. projektów energetycznych" - podsumował Wolski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, ISBNews

Polecane