Widmo podatku ciąży nad Wall Street

Michał Stajniak, starszy analityk rynków finansowych XTB
opublikowano: 23-04-2021, 18:15

Rynek próbuje otrząsnąć się po czwartkowych doniesieniach dotyczących podwyżek podatkowych w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy nie mogą pogodzić się z faktem, iż część z nich będzie musiała oddawać fiskusowi dwa razy więcej niż dotychczas.

Z drugiej strony, nastroje odbudowywane są poprzez dobre dane gospodarcze ze Stanów Zjednoczonych. Czy faktyczne szykuje się rewolucja podatkowa w USA, która z pewnością nakierowana jest na finansowanie ogromnych programów wsparcia zaprezentowanych przez amerykańskie władze w ostatnim roku?

Okazuje się, że obecnie nie dyskutuje się już jedynie o wzroście podatku CIT. Mówi się również o przywróceniu najwyżej stawki podatku osobistego z 37% do 39,6%. Niemniej, największe trzęsienie ziemi nastąpiło po publikacji informacji, że administracja Bidena miałaby podnieść podatek od zysków kapitałowych z 20% do wielkości ostatniego progu podatkowego. Miałby on dotyczyć zysków powyżej 1 mln USD.

Teoretycznie, podwyżki podatków, a w szczególności tego ostatniego, mają na celu zebranie środków na inwestycje w edukację. Tak czy inaczej, ambitne plany fiskalne nowej administracji oraz walka o środowisko prowadzą do powstania gigantycznego długu. Nawet przy bardzo aktywnym Fed, rentowności są wysokie i prawdopodobnie będą rosnąć. Jest to oczywiście powiązane z oczekiwaniami inflacyjnymi.

Inflacja wypadła ostatnio na poziomie 2,6% i dzisiejsze dane dotyczące sprzedaży nowych domów wskazują na to, że jej wzrost będzie się nasilać na rynku nieruchomości. Wobec tego, można zadawać sobie pytanie, czy faktycznie inflacja będzie przejściowa, czy jednak zadomowi się znacząco powyżej 2% w kolejnych miesiącach, co w końcu wywoła presję na bank centralny w celu jakiejś interwencji?

Informacje o podatkach i niepewność na rynku powoduje wyprzedaż na rynku kryptowalut. Sekretarz skarbu Janet Yellen miała nawet zaproponować, aby podatki od kryptowalut wynosiły aż 80%. Jak widać, wysokie daniny zabijają nastroje inwestycyjne na rynku, dlatego inwestorzy będą mieli nadzieje, że potencjalna chciwość władzy zmniejszy się w najbliższym czasie. Wiadomo, że za czasów Yellen, czy również teraz w dużej mierze patrzyło się na zachowanie rynku akcji. Jeśli rynek zachowywał się słabo, wspierano go poprzez decyzje, czy przynajmniej interwencje słowną.

Po niemrawym początku sesji, wzrosty na Wall Street są już pokaźne. Wzrosty na Nasdaq i Russell 2000 przekraczają 1%, natomiast S&P 500 znajduje się niedaleko tej granicy. Gorzej zachowuje się jedynie DJIA, gdzie wzrosty wynoszą 0,5%. W Europie większość indeksów traciła dzisiejszego dnia. Spadki na WIG20 ograniczyły się do 0,16%.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane