Widmo stagflacji nad giełdami

Marek Rogalski
opublikowano: 26-06-2008, 00:00

W środę, zgodnie z przewidywaniami, Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o 25 pkt baz. (do 6,00 proc.). Na tym jednak nie koniec podwyżek. Niedawno OECD sugerował w raporcie wzrost kosztu pieniądza w Polsce do 7,00 proc. Miałoby to być skutecznym remedium na szalejącą inflację. Nie wydaje się, aby członkowie RPP mieli być tak radykalni w swoich decyzjach. Przynajmniej jedna podwyżka stóp procentowych, najprawdopodobniej w końcu października, jest jednak możliwa. Zwłaszcza że zagadką wciąż pozostanie przyszłe zachowanie się globalnych cen energii i żywności. Członków RPP nie- pokoić zaś będzie utrzymująca się presja płacowa, a także wysoka dynamika konsumpcji. Ewentualne spowolnienie gospodarki w II półroczu nie powinno być znaczące, aby członkowie RPP zaczęli obawiać się poważniejszego wyhamowania.

Te informacje nie cieszą posiadaczy akcji. Na giełdzie marazm może potrwać jeszcze kilka dobrych miesięcy. Zwłaszcza że w obliczu rosnącej tzw. stopy wolnej od ryzyka wzrasta atrakcyjność bezpiecznych inwestycji. Prawdziwymi pesymistami powinni być jednak inwestorzy na Wall Street. W najbliższych kwartałach przyjdzie im się zmierzyć z jeszcze poważniejszym kryzysem, jakim będzie stagflacja. To połączenie niskiego wzrostu gospodarczego z wysoką inflacją, czyli sytuacja, która nie pomoże ani rynkom akcji, ani notowaniom dolara. Wydaje się, że Fed stał się zakładnikiem swoich wcześniejszych decyzji, których wynikiem była obniżka stóp procentowych do 2,00 proc. Wbrew rynkowym prognozom nie spodziewam się, aby stopy procentowe w USA wzrosły przed zaplanowanymi na listopad bieżącego roku wyborami prezydenckimi. Głównym argumentem za takim scenariuszem będzie wciąż niepewna sytuacja w amerykańskiej gospodarce, zwłaszcza na rynku nieruchomości, a także finansowym.

Marek Rogalski

główny analityk First International Traders Dom Maklerski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Widmo stagflacji nad giełdami