Więcej chętnych na 464 mln EUR

Joanna Inorowicz
opublikowano: 08-03-2005, 00:00

Spółki jawne z branży rolniczej, wyłączone dotąd z unijnych dotacji, mają na nie spore szanse. Resort rolnictwa zmieni rozporządzenie.

Według obecnych przepisów, pomoc finansową w zakresie Sektorowego Programu Operacyjnego — Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego i Rozwój Obszarów Wiejskich 2004-2006, działanie 1.5 „Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych” mogą otrzymać jedynie osoby fizyczne lub osoby prawne oraz — według informacji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) — również spółki cywilne. Tyle tylko że większe spółki cywilne, których przychody netto przekraczają rocznie 400 tys. EUR, zostały zmuszone do przekształcenia się w spółki jawne. W ten sposób wszystkie spółki jawne zostały odsunięte od unijnych pieniędzy.

— Ministerstwo wzięło pod uwagę zapytania wielu tych firm i postanowiło wprowadzić do Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego zmiany, które pozwolą wszystkim kategoriom przedsiębiorców — w tym także spółkom jawnym — na skorzystanie z unijnych funduszy — wyjaśnia Paweł Tkaczyk z resortu rolnictwa.

Po wejściu w życie zmian w przepisach wnioski spółek jawnych zostaną skierowane do oceny, a po podpisaniu umowy z ARiMR — do realizacji.

— Złożyliśmy trzy wnioski na 4,2 mln zł. Ze względu na charakter produkcji wszelkie inwestycje musimy wykonać do końca lipca, więc zależy nam na czasie — mówi Grzegorz Bartol z firmy Bartex-Bartol, zajmującej się m.in. przetwórstwem warzyw.

Do firm zajmujących się przetwórstwem trafi 426 mln EUR —325 mln EUR to wsparcie Unii, 139 mln EUR dołoży Polska. Jeden projekt może być dofinansowany kwotą od 100 tys. do 20 mln zł. Nad ostatecznym kształtem zmian w rozporządzeniu pracuje resort rolnictwa oraz zaangażowane w fundusze strukturalne resorty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Inorowicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Więcej chętnych na 464 mln EUR