Więcej czasu na dokumenty

opublikowano: 18-02-2018, 22:00

Minister finansów szykuje korzystne zmiany dla podmiotów powiązanych, które stosują ceny transferowe.

W aktualnym planie prac legislacyjnych Ministerstwa Finansów (MF) znalazł się projekt rozporządzenia, który zapowiada wydłużenie terminu na przygotowanie dokumentacji podatkowej. Przewiduje także więcej czasu na złożenie uproszczonych sprawozdań (CIT-TP i PIT-TP) przez podmioty powiązane. Nowe zasady dotyczyłyby sporządzenia dokumentacji podatkowej, złożenia urzędom skarbowym oświadczenia o jej przygotowaniu oraz dołączenia do rocznego zeznania podatkowego uproszczonego sprawozdania przez podatników zobowiązanych do spełnienia tych obowiązków zgodnie z ustawami o podatkach dochodowych od osób prawnych (CIT) i fizycznych (PIT). Termin ma być wydłużony o około pół roku — do ostatniego dnia dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.

— Obecnie jest on analogiczny z datą złożenia zeznania podatkowego — podkreśla Ewelina Stamblewska-Urbaniak, partner w Crido Taxand.

Minister finansów uzasadnia projekt dużą ilością obowiązków nałożonych po raz pierwszy na podatników nowelizacjami obu ustaw — sporządzaniem dokumentacji lokalnej, dokumentacji grupowej, wspomnianych oświadczeń i sprawozdań. Termin realizacji wszystkich tych obowiązków przypada w zasadzie na jeden dzień.

Z wyjaśnień MF wynika, że podatnicy wskazują na bardzo duży nakład pracy, czasu i kosztów związanych z nowymi wymogami. Obawiają się też nieterminowego ich wypełniania i zgłaszają praktyczne wątpliwości, związane np. ze sposobem składania i wypełniania sprawozdania.  Jak informuje ekspertka Crido Taxand, przedłużenie terminu dotyczy zadań czekających podatników w 2018 r. i w 2019 r.

— Intencje projektodawcy dotyczące czasu na skompletowanie dokumentacji cen transferowych należy ocenić bardzo korzystnie — komentuje Ewelina Stamblewska-Urbaniak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy