Czytasz dzięki

Więcej czasu na fundusze norweskie

opublikowano: 16-03-2020, 22:00

Z powodu epidemii koronawirusa PARP wydłużyła o półtora miesiąca konkursy dla firm otwartych na współpracę ze Skandynawami.

Obecnie przedsiębiorcy mogą mieć problem z terminowym przygotowaniem i składaniem wniosków o dofinansowanie projektów. Rozwiązaniem, które pomoże im przetrwać trudny okres spowodowany przez pandemię, jest wydłużenie naborów dotacyjnych. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) podjęła taką decyzję w przypadku programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”. W porozumieniu z partnerem norweskim Innovation Norway i Krajowym Punktem Kontaktowym wydłużyła konkursy dla firm, które chcą kooperować z przedsiębiorcami z krajów fiordów. Pierwotnie nabory miały zakończyć się 31 marca. Rządowa agencja zdecydowała, że będą trwały do 14 maja.

Zielone technologie

Granty norweskie pomogą firmom znad Wisły inwestować m.in. w zielone technologie. Efektem projektów powinno być osiągnięcie biznesowych korzyści przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii, surowców i emisji dwutlenku węgla. Budżet konkursu wynosi 50 mln EUR. Rządowa agencja wesprze również innowacje dotyczące wód morskich i śródlądowych. W puli jest 10 mln EUR. Szansę na granty mają małe porty, mariny i spółki związane z turystyką wodną.

Nie zabraknie także wsparcia na nowinki związane z poprawą jakości życia. Budżet konkursu wynosi 18,7 mln EUR. Co ważne, technologie powinny być nowe przynajmniej na poziomie firmy ubiegającej się o grant. Mile widziane są jednak projekty innowacyjne w skali całego rynku. Granty norweskie sfinansują koszty inwestycji. Będą mogły pokryć do 70 proc. wydatków kwalifikowanych przedsięwzięcia i wynieść nawet 2 mln EUR. Warto podkreślić, że dotowane rozwiązania powinny mieć pozytywny skutek dla rozwoju przedsiębiorstwa, w tym m.in. wzrost jego przychodów lub zatrudnienia.

Małe granty dla kobiet

W ofercie PARP są również tzw. małe granty dla przedsiębiorczych kobiet. W puli jest 15 mln EUR. Przedsięwzięcia powinnydotyczyć opracowania lub wdrożenia innowacji w sektorach zielonych technologii, wód morskich i śródlądowych lub związanych z poprawą jakości życia. Granty wesprą również przedsięwzięcia związane z zakupem usług mentoringowych. Dzięki nim firmy będą miały szansę utrzymania się na rynku. Granty sfinansują też inwestycje w środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, które pomogą firmie wdrożyć innowacje technologiczne. Każda przedsiębiorcza kobieta będzie mogła zdobyć do 200 tys. EUR. Efektem projektu, czyli opracowania i wdrożenia innowacji, powinien być rozwój firmy. Rządowa agencja stawia na wspólne projekty polskiego i skandynawskiego biznesu. Za podjęcie współpracy rodzimi przedsiębiorcy otrzymają dodatkowe punkty.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy