Więcej detalu, więcej zysków

Akcje Bytomia i Wojasa są mocno niedowartościowane — uważają analitycy DM BPS.

W ostatnich dniach nic tak dobrze nie robi notowaniom giełdowych maluchów jak pozytywna rekomendacja od analityków — zwłaszcza jeśli wyceniają oni akcje na kilkadziesiąt procent więcej, niż kosztują na GPW. W zeszłym tygodniu inwestorzy na wyścigi kupowali akcje m.in. Pagedu, Mabionu, Otmuchowa czy Harpera. Wczoraj „odkurzono” walory Wojasa, które Marcin Stebakow, analityk Domu Maklerskiego BPS, wycenia na 12,2 zł. To prawie 50 proc. więcej od kursu, który rósł w poniedziałek o 14 proc. Co ciekawe, inwestorzy nie rzucili się z takim samym entuzjazmem na walory Bytomia, innej odzieżowej spółki, która też zasłużyła, zdaniem Marcina Stebakowa, na rekomendację „kupuj” z ceną docelową 1,61 zł.

To również o 50 proc. więcej od kursu, ale ten nie chciał wczoraj rosnąć. Marcin Stebakow nie ma jednak wątpliwości, że obie spółki będą rosnąć — przynajmniej jeśli chodzi o wyniki finansowe, a wspólnym mianownikiem jest koncentracja na sprzedaży detaliczneji zmarginalizowanie produkcji czy sprzedaży hurtowej, co przełoży się na wyższe marże.

— Poprawa efektywności sprzedaży oraz wzrost marży będzie następstwem zmian wprowadzonych w poprzednim roku, zarówno w funkcjonowaniu sieci, jak i ofercie produktowej marki Bytom, rozszerzonej o linię casual. Spodziewamy się, że w kolejnych latach urozmaicenie miksu produktowego będzie miało dalszy pozytywny wpływ na poziom rentowności, którą na poziomie EBITDA w 2015 szacujemy na 10- -11 proc., co tym samym oznaczać będzie zrównanie się z poziomem rentowności uzyskiwanym przez spółki o podobnym profilu działalności — uważa analityk DM BPS.

W Wojasie wzrost udziału sprzedaży detalicznej przełoży się na poprawę marży handlowej do 44-45 proc. w latach 2015-16, co przy nieznacznym zoptymalizowaniu kosztów da wyższą rentowność operacyjną i netto. Marcin Stebakow prognozuje, że w tym rokuu Wojas zarobi na czysto 10,6 mln zł, wobec 10 mln zł w 2013 r., ale już w 2015 r. zysk netto urośnie do 14,5 mln zł. Prognoza dla Bytomia na ten rok to 4,6 mln zł zysku netto, a na 2015 r. — 7,2 mln zł zysku. W 2013 r. spółka zarobiła 1 mln zł.

GIEŁDA: 14 spółek wyróżnionych po sezonie wyników

Analitycy Domu Maklerskiego BZ WBK wskazali małe i średnie spółki, które ich zdaniem zasłużyły na brawa po wynikach za I kwartał. Na liście faworytów znalazły się ACE, Cognor, Comarch, Dębica, Energoinstal, Ergis-Eurofilms, Forte, Kruk, Marvipol, Medicalgorithmics, Monnari, Pozbud, Neuca i Zetkama. Specjaliści podkreślają, że relatywnie dobrze wypadły branże: mediów, deweloperska, materiałów budowlanych i wiele banków, a słabiej — spółki chemiczne, IT i surowcowe. — Wyniki spółek giełdowych nie nadążają za szybko odradzającą się gospodarką. Łączne rezultaty spółek z WIG były znów słabsze w ujęciu rocznym na poziomie przychodów, zysku operacyjnego i netto — dodano. Analitycy DM BZ WBK wśród spółek, które preferują najmniej, wskazali Agorę, Asbis i Pelion.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Więcej detalu, więcej zysków