Więcej etatowych pracowników

11-02-2016, 22:00

50 tys. - o tyle wzrosła liczba zatrudnionych na etatach u wykonawców zamówień publicznych.

Spadła liczba pracowników pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych w firmach, które przystępują do przetargów. To skutek nowelizacji Prawa zamówień publicznych, która zaczęła obowiązywać w październiku 2014 r., znosząc dyktat najniższej ceny. Wymaga ona od zamawiających stosowania kryteriów jakościowych przy rozstrzyganiu o wygranej ofercie. Należą do nich m.in. klauzule społeczne, na podstawie których zamawiający mogą np. premiować przedsiębiorców zatrudniających na etaty.

— Nacisk wreszcie zaczyna być kładziony na jakość usług, a zmiana w prawie zamówień publicznych przekłada się m.in. na zatrudnienie czy kondycję przedsiębiorstw. Dlatego każda nowa regulacja musi być poprzedzona dogłębną analizą i konsultacjami społecznymi— mówi Marek Kowalski, przewodniczący Zespołu ds. Zamówień Publicznych przy Radzie Dialogu Społecznego. Jego zdaniem, zapowiedź wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej, 12 zł, dla umów-zleceń wymaga odpowiedniego vacatio legis, aby dać czas na renegocjacje umów w toku i nowe kalkulacje budżetów. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Więcej etatowych pracowników