Więcej firm ze zwolnieniem z ZUS

opublikowano: 19-05-2020, 22:00

Tarczą 3.0 wprowadzono nowe kryterium pomocy, zależne od dochodu. Poza tym mają do niej prawo korzystający z ulgi na start.

Zmieniły się częściowo zasady przyznawania zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za marzec, kwiecień i maj, wprowadzone tzw. tarczami antykryzysowymi. Ostatnia z nich daje szanse skorzystania z tej ulgi szerszej grupie przedsiębiorców, co już zapowiadaliśmy w „Pulsie Biznesu”. Dzięki tarczom osoby wykonujące przed 1 kwietnia 2020 r. pozarolniczą działalność gospodarczą i opłacające składki wyłącznie za siebie, mogą ubiegać się o zwolnienie, jeżeli przychód z biznesu w pierwszym miesiącu objętym ulgą nie przekroczył kwoty 15 681 zł.

Jeśli jednak okaże się wyższy, warunkiem uprawniającym do tej formy wsparcia z ZUS jest wysokość uzyskanego wówczas dochodu. Musi jednak zmieścić się w limicie, który wynosi 7 tys. zł. Wprowadzenie wskaźnika dochodowego to nowe rozwiązane, wprowadzone tarczą 3.0, która już weszła w życie. Wcześniej warunkiem było uzyskanie jedynie wspomnianych przychodów. Przedsiębiorcy i reprezentujące ich organizacje, a także doradcy podatkowi wskazywali, że był to warunek dyskryminujący tych, którzy ponoszą tak wysokie koszty działalności, że z wypłacanych im należności za towary czy usługi zostaje im „na rękę” zdecydowanie za mało, by móc dalej utrzymać firmę.

Stąd wprowadzono dodatkowe kryterium — dochodowe. Do zwolnienia z opłacania daniny mają ponadto prawo płatnicy składek, którzy korzystają z ulgi na start. To też nowość z tarczy 3.0. We wcześniejszych przepisach antykryzysowych pominięto bowiem przedsiębiorców, którym przysługują preferencje w początkowej fazie prowadzenia działalności. Ulgę na start wprowadzono dla osób, które zaczęły prowadzić biznes po raz pierwszy albo ponownie z nim ruszają po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jego zawieszenia lub zakończenia. Przez pół roku od podjęcia działalności nie podlegają one obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, muszą natomiast w tym czasie opłacać składkę zdrowotną.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane