Więcej kapitału dla innowacyjnych firm

MBE
opublikowano: 30-08-2012, 00:00

Kolejne fundusze zasilone przez KFK będą inwestować w małych i średnich przedsiębiorców.

Do Krajowego Funduszu Kapitałowego (KFK) w ostatnim konkursie ogłoszonym w ramach PO Innowacyjna Gospodarka wpłynęło trzynaście propozycji inwestycyjnych. Aplikujący zgłosili zapotrzebowanie na dokapitalizowanie funduszy venture capital (VC) kwotą powyżej 430 mln zł.

Ta wiadomość powinna ucieszyć małych i średnich przedsiębiorców, ponieważ pieniądze, którymi KFK zasila fundusze kapitałowe, inwestowane są potem bezpośrednio w firmy. Konkurs ogłoszony został 29 maja, a termin nadsyłania aplikacji zakończył się 27 sierpnia.

— Wstępnie możemy stwierdzić, że jakość nadesłanych ofert oraz kompetencje branżowe i transakcyjne większości zespołów zarządzających wskazują na wysokie i ciągle rosnące zrozumienie kryteriów, jakie stawia przed oferentami KFK, będący administratorem m.in. pieniędzy PO Innowacyjna Gospodarka. Wysokość wkładów, o które wnioskują podmioty, waha się od 6 do 55 mln zł. KFK podwoi budżety inwestycyjne tych funduszy, których zarządzający przedstawili zapewnienia najbardziej efektywnego wykorzystania kapitału na inwestycje w MSP — mówi Czesław Gawłowski, wykonujący czynności prezesa KFK.

Fundusze utworzone dzięki pieniądzom udostępnionym w konkursie rozpoczną działalność na przełomie 2012 i 2013 r. W dotychczasowych konkursach w ramach PO Innowacyjna Gospodarka KFK zadeklarował wsparcie finansowe dla dziesięciu funduszy VC w kwocie 398 mln zł. Ich łączna docelowa kapitalizacja ma wynieść ponad 729 mln zł.

Wśród beneficjentów tego wsparcia są cztery fundusze, które dysponują budżetami sięgającymi 100 mln zł każdy. Tymczasem już działa siedem funduszy, do których mogą zgłaszać się przedsiębiorcy poszukujący kapitału. Mają do wydania około 384 mln zł. Trzy kolejne są w trakcie procesu uruchamiania.

Na wsparcie funduszy kapitału podwyższonego ryzyka z PO Innowacyjna Gospodarka przeznaczono łącznie 180 mln EUR (około 650 mln zł). Dokapitalizowane z tego źródła fundusze zainwestują w około 180-200 polskich małych i średnich firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu