Więcej magazynów po wejściu Polski do UE

Izabela Tadra
opublikowano: 21-08-2007, 00:00

Gospodarka się rozwija, więc rynek powierzchni magazynowych podąża jej śladem. Zwłaszcza po przystąpieniu Polski do UE.

LOGISTYKA Nasz rynek stał się łakomym kąskiem dla inwestorów

Gospodarka się rozwija, więc rynek powierzchni magazynowych podąża jej śladem. Zwłaszcza po przystąpieniu Polski do UE.

Firma CB Richard Ellis opublikowała kolejny raport dotyczący sytuacji na rynku komercyjnych powierzchni magazynowo-logistycznych w Polsce trzy lata po jej wstąpieniu w struktury Unii Europejskiej.

Wynika z niego, iż od 1 maja 2004 r. rynek nieruchomości magazynowo-logistycznych ze względu na dobrą sytuację gospodarczą kraju, wzrost produkcji oraz inwestycji zagranicznych, rozwija się niezwykle dynamicznie.

— Wzrost zapotrzebowania na nieruchomości magazynowo-logistyczne jest prostym odbiciem stanu gospodarki — twierdzi Tomasz Olszewski, szef działu powierzchni przemysłowych i magazynowych z firmy doradczej Cushman & Wakefield.

140 procent normy

W ciągu ostatnich 3 lat w Polsce wybudowano ponad 1,7 mln mkw. nowoczesnych magazynów (w drugim kwartale 2007 r. łączna powierzchnia takich obiektów wynosiła 2,9 mln mkw.), co daje niemal 140-procentowy wzrost zasobów w porównaniu z sytuacją sprzed przystąpienia do UE.

Analitycy z CB Richard Ellis w ciągu ostatnich trzech lat odnotowali również bardzo wysoki popyt. W tym czasie wynajęto ponad 1,9 mln mkw. powierzchni magazynowej, z czego aż 60 proc. stanowiły umowy najmu powierzchni zlokalizowanych w sektorze 3. Obrazuje to, jak bardzo w tym czasie zmieniła się struktura rynku magazynowego w Polsce — obecnie aż 47 proc. całkowitych zasobów magazynowych znajduje się w promieniu ponad 100 km od centrum Warszawy, w innych dużych miastach oraz na peryferiach.

— Idąc tym tropem, można dojść do niewłaściwych wniosków, jakoby Sektor 3 był lokalizacją lepszą niż inne. Tymczasem wybór miejsca zależy od konkretnego klienta i jego potrzeb. Firma, której nie zależy na dużej powierzchni magazynu, ale na reprezentacyjnym biurze wybierze lokalizację w Sektorze 1, gdzie czynsze są wysokie. Ci zaś, dla których istotna jest duża powierzchnia użytkowa, wybiorą Sektor 3, gdzie występuje proporcjonalnie niższy czynsz — mówi Tomasz Olszewski.

W ciągu ostatnich 3 lat stawki czynszowe umocniły się, a w sektorze 1 wyraźnie wzrosły (najdrożej jest w Warszawie, gdzie za 1 mkw. trzeba zapłacić miesięcznie 5,50 EUR).

Lokatorzy

Najczęstszymi najemcami były firmy logistyczne, których udział w najmie komercyjnych powierzchni magazynowych w badanym okresie wyniósł ponad 40 proc. Dziś duża część powierzchni magazynowej powstaje na potrzeby konkretnych najemców, a umowy najmu zawiera się przed oddaniem budynków do użytku. Wysoki popyt sprawił, że ogólny wskaźnik powierzchni nie wynajętych spadł do 6,36 proc. Obecnie najmniej magazynów czekających na najemców znajduje się w rejonie Katowic (wskaźnik powierzchni nie wynajętej to 0,36 proc.).

Podział lokalizacji na sektory:

- Sektor 1 — parki logistyczne zlokalizowane w promieniu do 20 km od centrum Warszawy

- Sektor 2 — parki logistyczne zlokalizowane w promieniu od 20 do 100 km od centrum Warszawy

- Sektor 3 — lokalizacje w promieniu ponad 100 km od centrum Warszawy, w głównych miastach Polski i okolicach.

2,9

mln mkw Tyle wynosi w Polsce łączna powierzchnia w nowoczesnych obiektach logistyczno-magazynowych.

Izabela Tadra

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Izabela Tadra

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu