Więcej Orlenu na Słowacji

  • PAP
opublikowano: 12-09-2019, 15:09

Sieć detaliczna Grupy Orlen na Słowacji powiększy się o 7 nowych stacji paliw. PKN Orlen postrzega słowacki rynek detaliczny jako perspektywiczny, dlatego, jak poinformowała w czwartek spółka, realizowane tam inwestycje mają charakter długoterminowy.

PKN Orlen podkreślił, że nowe stacje jego grupy na Słowacji pod marką Benzina "to kolejny krok do poszerzenia działalności biznesowej" na tamtejszym rynku, "gdzie koncern należy do grona znaczących hurtowych dostawców paliw".

Koncern przypomniał jednocześnie, że Benzina, którą zarządza Unipetrol z jego grupy, prowadzi "największą sieć stacji paliw w Republice Czeskiej". Dodał, iż z kolei słowacki rynek detaliczny postrzega "jako perspektywiczny, dlatego realizowane tam inwestycje mają charakter długoterminowy".

"Na Słowacji wypracowaliśmy mocną pozycję na hurtowym rynku paliw. Trafia tam także ponad 30 produktów rafineryjnych i petrochemicznych pochodzących z Grupy Orlen. Nasze wieloletnie zaangażowanie w prowadzenie działalności biznesowej i dobre rozpoznanie rynku słowackiego daje nam solidne podstawy do budowy kompetencji również w segmencie detalicznym" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie w czwartkowym spółki.

I dodał: "Zaczynamy od kilku obiektów, ale naszą ambicją w perspektywie 2-3 lat jest osiągniecie pozycji jednego z kluczowych operatorów stacji paliw. Chcemy inwestować w detal na Słowacji w perspektywie długoterminowej. Jest to także ważny etap rozwoju Grupy Orlen w Europie Środkowej".

PKN Orlen przypomniał, że Słowacja jest piątym krajem po Polsce, Czechach, Niemczech i Litwie, na którym funkcjonują stacje Grupy Orlen - "od pierwszego półrocza 2019 r., pod marką Benzina, funkcjonuje tam jedna stacja testowa koncernu, która spełniła założenia biznesowe".

Jak zapowiedział koncern, nowe obiekty na słowackim rynku "zostaną przejęte od jednego operatora i będą przebudowane, tak aby zapewnić klientom najwyższą jakość usług i szeroką ofertę pozapaliwową". "Nowe stacje paliw, zgodnie z założeniami, mogą zasilić słowacką sieć detaliczną Grupy Orlen w najbliższych tygodniach. Warunkiem finalizacji transakcji będzie zgoda słowackiego urzędu antymonopolowego" - zaznaczyła spółka.

PKN Orlen podał jednocześnie, iż "na rynku słowackim funkcjonuje obecnie ok. 900 stacji paliw, z których blisko połowa zarządzana jest przez 3 największych operatorów".

Koncern wyjaśnił, że "zgodnie z założeniami słowacka część sieci Grupy Orlen ma odpowiadać standardom oferty i obsługi swojego czeskiego odpowiednika" - obiekty będą dysponować ofertą paliw EFECTA i VERVA, a także gastronomii dostępnej w ramach konceptu Stop Cafe; produkty pozapaliwowe dystrybuowane w słowackiej sieci będą pochodzić zarówno od lokalnych, jak i polskich oraz czeskich producentów.

"W pierwszej fazie skupiliśmy się na negocjacjach obejmujących wynajem lub przejęcie istniejących stacji, w przyszłości nie wykluczamy jednak budowy całkiem nowych obiektów, w tym również samoobsługowych. Zapowiadaliśmy, że do końca tego roku możliwe jest dojście do poziomu 10 stacji paliw na Słowacji i jesteśmy coraz bliżej osiągnięcia tego celu. Kluczowym wyznacznikiem tempa rozwoju pozostają jednak przyjęte parametry biznesowe" - oświadczył prezes Unipetrolu, czeskiej spółki z Grupy Orlen, która zarządza marką Benzina.

Według PKN Orlen, "badania przeprowadzone wśród słowackich kierowców pokazują, że 69 proc. z nich wykazuje zainteresowanie korzystaniem ze stacji pod marką Benzina". Jak wspomniał koncern, "Benzina wróciła na Słowację po ponad 15 latach" - marka ta powstała w 1953 r. w ówczesnej Czechosłowacji, a po 1989 r. w ramach prywatyzacji trafiła na Słowacji do prywatnego właściciela.

"Obecnie marka wraca na Słowację jako lider rynku czeskiego, na którym w ramach Grupy Orlen działa 413 stacji paliw, z udziałem w sprzedaży paliw na poziomie blisko 24 proc." - podkreślił PKN Orlen.

Dodał, iż od października 2018 r. za paliwo na stacjach Benzina można płacić przy dystrybutorze używając aplikacji mobilnej Benzina Payments, a sieć tych placówek oferuje także możliwość szybkiego ładowania aut elektrycznych. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane