Więcej „parkuj i jedź” pod Warszawą

opublikowano: 29-04-2019, 22:00

Mazowieckie gminy chcą wspólnie stworzyć sieć parkingów przesiadkowych. W planach jest aż 10 nowych inwestycji.

Na trasie Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD) oraz Kolei Mazowieckich (KM) ma się stopniowo pojawiać coraz więcej przestrzeni do parkowania. W tej sprawie włodarze sześciu miast i gmin podpisali w poniedziałek porozumie.

— Na mocy umowy samorządy będą wspólnie ubiegać się o dofinansowanie budowy 10 parkingów „parkuj i jedź”, na których w sumie znajdzie się 619 miejsc postojowych dla samochodów, 456 miejsc dla rowerów, 33 miejscadla osób z niepełnosprawnością, 3 miejsca z ładowarkami dla samochodów elektrycznych i 10 stanowisk do ładowania rowerów elektrycznych — informuje urząd miasta Michałowice.

Oprócz przedstawicieli gminy Michałowice umowę podpisały samorządy Sulejówka, Grodziska Mazowieckiego, Pruszkowa, Milanówka i Żyrardowa. Wspólnie gminy wnioskują o dofinansowanie z funduszy UE w wysokości 24,25 mln zł. Po jednym parkingu ma powstać w Sulejówku i Grodzisku, po dwa — w Milanówku, Pruszkowie, Żyrardowie i Michałowicach. Nowa umowa przewiduje m.in., że w Komorowie, który administracyjnie leży w granicach gminy Michałowice, uporządkowany zostanie „dziki” parking przy ul. Kolejowej i zmodernizowany zostanie drugi — na ul. Ceglanej (obecnie obsługiwany przez WKD).

Wcześniej w kwietniu prezydent Żyrardowa rozpoczął już wstępne negocjacje w sprawie pozyskania przez miasto terenów kolejowych pod parkingi „parkuj i jedź” z przedstawicielami spółki Obrót Nieruchomościami PKP. Mają tam powstać dwa wspomniane już place postojowe. Całkowita planowana wartość nowych inwestycji w samym Żyrardowie opiewa na ponad 2,8 mln zł, z czego dofinansowanie z UE i budżetu państwa wyniesie łącznie 2,5 mln zł. Większość z tych miast i gmin ma już infrastrukturę „parkuj i jedź”, ale przestaje ona być wystarczająca.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy