Więcej politycznych chmur

Marek Wołos
02-06-2006, 00:00

Na przedostatniej sesji tygodnia krajowy rynek walutowy pogrążył się w konsolidacji. Obroty nie należały do najwyższych. Notowania dolara wzrosły w końcu dnia do 3,09 zł — to rezultat spadków kursu EUR/USD. Euro pozostawało w przedziale 3,93-3,94 zł.

Pojawia się coraz więcej opinii, że złoty może ulec osłabieniu. Popyt na krajową walutę się zmniejsza z powodu pogorszenia klimatu inwestycyjnego w regionie, wyhamowania trendów wzrostowych na giełdach i oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp w USA i Eurolandzie. Do tego dochodzą obawy inwestorów związane z sytuacją polityczną w Polsce i rosnące przekonanie, że populistyczne partie z koalicji mogą żądać zwiększenia wydatków budżetowych. Niektórzy specjaliści ostrzegają, że rynek nie docenia ryzyka politycznego.

Inwestorzy z coraz większą uwagą przyglądają się danym makro. Zaskoczyły ich informacje o słabym wzroście inwestycji zagranicznych. Choć dynamika PKB była wyższa od prognozowanej, to ta rysa na obrazie stwarza wrażenie, że w kolejnych miesiącach gospodarka może zwolnić tempo. Dla wewnętrznego rynku walutowego słaby wzrost inwestycji zagranicznych oznacza zmniejszenie zapotrzebowania na krajową walutę i w rezultacie osłabienie presji ją wzmacniającej.

Podobne są skutki oczekiwań inwestorów wobec stóp procentowych. Z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej wynika, że wykluczają oni możliwość dalszych obniżek. Powinno to skłonić krótkoterminowych inwestorów do realizacji zysków i sprzedaży polskich obligacji, co również może przyczynić się do osłabienia złotego.

Warto również zauważyć, że po raz pierwszy od dłuższego czasu o kursie złotego wypowiedział się Leszek Balcerowicz. Prezes NBP ocenił, że trend aprecjacyjny jest mało prawdopodobny, ale zdrowe fundamenty gospodarki polskiej pozwolą na zminimalizowanie zawirowań na rynku. W rezultacie w średnim terminie możemy się spodziewać spadków krajowej waluty. Z technicznego punktu widzenia przekroczenie przez euro poziomu 3,98 zł przyczyni się do dalszej dynamicznej zwyżki notowań wspólnej waluty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Więcej politycznych chmur