Więcej pożyczek dla MSP na Dolnym Śląsku

  • Marta Bellon
09-01-2012, 00:00

Do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców z Dolnego Śląska powędrują kolejne miliony złotych.

W przyszłym tygodniu Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisze dwie nowe umowy z pośrednikami finansowymi, którzy będą udzielać przedsiębiorcom pożyczek i kredytów w ramach inicjatywy Jeremie.

Ich wartość wyniesie łącznie 50 mln zł. Kredytów udzielać będzie Bank Polskiej Spółdzielczości — to pierwsza umowa z bankiem podpisana na Dolnym Śląsku, a pożyczek — Polska Fundacja Przedsiębiorczości (PFP). Umowa z bankiem będzie opiewała na 30 mln zł, a z PFP na 20 mln zł. Tym samym na Dolnym Śląsku instrumentami finansowymi z programu Jeremie będzie zarządzać już ośmiu pośredników finansowych.

W grudniu ubiegłego roku BGK, czyli menedżer Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego, do którego trafiają pieniądze na instrumenty finansowe dla MSP, podpisał umowy z Funduszem Regionu Wałbrzyskiego, do którego powędrowało 15 mln zł, Agencją Rozwoju Regionalnego Agroreg, do której trafiło 10 mln zł, oraz Sudeckim Stowarzyszeniem Inicjatyw Gospodarczych SSIG, które zarządza kwotą 3 mln zł.

Pośrednikami finansowymi są też: Fundusz Poręczeń Kredytowych w Jeleniej Górze, Fundusz Poręczeń Kredytowych Powiatu Dzierżoniowskiego oraz Dolnośląski Fundusz Gospodarczy. Pośrednicy oferują przedsiębiorcom trzy produkty finansowe: kredyty, pożyczki i poręczenia. Do tej pory z programu Jeremie skorzystało ponad 300 mikro-, małych i średnich przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego, do których powędrowało łącznie prawie 24 mln zł.

Jeremie to forma wsparcia uruchomiona w 2007 r. przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny. Jest tzw. mechanizmem odnawialnym, polegającym na udzielaniu przedsiębiorcom kredytów, pożyczek i poręczeń, a także innych instrumentów kapitałowych, a nie dotacji. Ma pomóc mikro-, małym i średnim firmom w finansowaniu ich działalności. Ze wsparcia w ramach inicjatywy Jeremie mogą skorzystać start-upy (w tym także absolwenci), firmy niemające historii kredytowej czy zabezpieczeń o wystarczającej wartości.

Dla kogo Jeremie?

Firm z sektora MSP, w tym także start-upów.

Na co?

Na finansowanie działalności gospodarczej: wprowadzanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych w procesie produkcyjnym zakup maszyn, urządzeń, aparatów, środków transportu bezpośrednio związanych z celem realizowanego przedsięwzięcia budowę instalacji i urządzeń sprzyjających oszczędności surowców i energii informatyzację, dostosowanie przedsiębiorstwa do standardów i norm krajowych i unijnych tworzenie nowych, trwałych miejsc pracy inne cele gospodarcze przyczyniające się do rozwoju przedsiębiorstwa.

WIĘCEJ INFORMACJI:

www.jeremie.com.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Więcej pożyczek dla MSP na Dolnym Śląsku