Więcej pracy – nie tylko w Warszawie

infoPraca.pl
21-03-2011, 14:00

Pod względem ilości ofert pracy stolica Polski wyprzedza nie tylko największe polskie miasta ale także Wiedeń oraz Rzym.

Większość firm z dużych polskich miast uporała się już ze skutkami spowolnienia gospodarczego.
Zobacz więcej

Większość firm z dużych polskich miast uporała się już ze skutkami spowolnienia gospodarczego.

Stolica może poszczycić się najniższym w kraju bezrobociem na poziomie 3,5 proc oraz największą liczbą ofert pracy. Z ponad 53,5 tys. propozycji, opublikowanych w połowie marca w największych serwisach rekrutacyjnych blisko 22 proc. pochodziło właśnie z Warszawy. 11 proc z pośród wszystkich ofert dotyczyło zatrudnienia w Krakowie. Natomiast 9 proc. stanowiły propozycję opublikowane przez pracodawców z Wrocławia.  Stawkę pięciu miast o największej liczbie ofert zamykają Poznań (6 proc.) oraz Łódź (4,5 proc.).

W największych polskich miastach pilnie poszukiwani są chętni do pracy w usługach, handlu oraz budownictwie. W Warszawie, Wrocławiu i Krakowie bardzo dużym zainteresowaniem ze strony pracodawców cieszą się informatycy oraz specjaliści w dziedzinie obsługi klienta. Natomiast w Poznaniu i Łodzi najwięcej ofert adresowanych jest do handlowców oraz pracowników sektora produkcyjnego.

Wydaje się że większość firm z dużych polskich miast uporała się już ze skutkami spowolnienia gospodarczego. Już w ubiegłym roku wstrzymane zostały zwolnienia grupowe, bezrobocie w tych miastach utrzymuje się w porównaniu do reszty kraju na znacząco niższym – kilkuprocentowym poziomie. Natomiast liczba ofert zatrudnienia rośnie z miesiąca na miesiąc średnio o 15 proc. – mówi Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl. Rosnąca liczba propozycji w największych ośrodkach miejskich sygnalizuje poprawę nastrojów wśród pracodawców, głównie z branży informatycznej, budowlanej, handlowo-usługowej oraz produkcyjnej.

W internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl w ubiegłym roku warszawscy pracodawcy opublikowali ponad 37,5 tys. ofert pracy, jest to aż o 186 proc. więcej niż w dwa lata temu. W Krakowie w 2010 roku zamieszczono ponad 11 tys. propozycji zatrudnienia, czyli o 70 proc. więcej rok do roku. Natomiast pracodawcy z Wrocławia poszukiwali w ubiegłym roku ponad 7 tys. chętnych do pracy. Liczba ofert we Wrocławiu wzrosła w 2010 roku o 44 proc. Znacznie wyższy, 75 procentowy wzrost liczby ofert  odnotowano w 2010 roku w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski opublikowano 6 tys. propozycji zatrudnienia

Z analizy ofert opublikowanych w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl oraz w europejskich serwisach rekrutacyjnych takich jak austriacka careesma.at, włoski infoJobs.it czy działający w Hiszpanii infoJobs.net wynika, iż wraz z połową pod względem ilości propozycji pracy Warszawa wyprzedziła stolicę Austrii oraz Włoch. O ponad 45 proc. mniej propozycji pracy niż w Warszawie opublikowali pracodawcy w Wiedniu, w Rzymie propozycji było 53 proc. mniej, w Turynie o 75 proc., natomiast w  Mediolanie o 10 proc. W stolicy Polski w połowie marca pracodawcy opublikowali zaledwie 4 proc. mniej ofert zatrudnienia niż w Barcelonie.

O sile stołecznego rynku pracy świadczy także liczba poszukujących pracy, którzy aplikują w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl. W połowie marca na oferty z Warszawy aplikowało ponad 300 tys. osób, np. we Wrocławiu na jedno miejsce pracy kandyduje średnio 35 osób, w Krakowie 45,  a w Warszawie - 86 osób. Do stołecznych pracodawców płyną dziennie tysiące aplikacji z każdej części kraju. Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, aż co czwarty zatrudniony w Polsce pracuje w innej gminie niż ta, w której mieszka. Głównymi powodami zwiększonej mobilności zawodowej Polaków, to brak możliwości znalezienia pracy w miejscu zamieszkania oraz zarobki.

Biorąc pod uwagę średnią wartość wynagrodzenia w Warszawie, w pozostałych miastach  oferty pracodawców są niższe nawet o 40 proc. biorąc pod uwagę to samo stanowisko – wynika z analizy ofert opublikowanych w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl. W Stolicy nie brakuje także pracy z wynagrodzeniem znacznie przekraczającymi średnią krajową (3 525 zł), szczególnie w takich branżach jak IT, bankowość, finanse, ubezpieczenia oraz budownictwo. W połowie lutego takie warunki wynagrodzenia oferowano w przypadku ponad 30 proc. ogłoszeń, które opublikowali warszawscy pracodawcy. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: infoPraca.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Więcej pracy – nie tylko w Warszawie