Więcej projektów dostanie wsparcie z Brukseli

MIR
opublikowano: 03-02-2009, 00:00

Zniknęło 20 projektów

Zniknęło 20 projektów

z dofinansowaniem

za ponad 3 mld zł, a pojawiło

się 37 nowych za ponad

5 mld zł. W czerwcu

kolejna weryfikacja.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) po raz kolejny zweryfikowało listy indywidualne projektów (inwestycje o strategicznym znaczeniu, które nie biorą udziału w konkursach).

Z list zniknęło 20 projektów z dofinansiwaniem przekraczającym 3 mld zł. Cztery z nich dotyczą programu operacyjnego Infrastuktura i Środowisko (dwa z listy podstawowej — budowa odcinka A1, która będzie realizowana w systemie koncesyjnym, oraz modernizacja Dworca Centralnego w Warszawie w związku ze zmianą koncepcji oraz dwa z listy rezerwowej). Wycofano także 14 projektów z Innowacyjnej Gospodarki (dwa przniesiono do projektów systemowych, cztery wycofano na wniosek beneficjenta, a osiem usunięto z przyczyn merytorycznych na wniosek ministra nauki). Bez unijnego wsparcia zostaną także dwa projekty z Rozwoju Polski Wschodniej. Oba dotyczą przygotowania terenów pod inwestycje w strefie starachowickiej (wycofano je na wniosek beneficjenta). Z listy zniknęły m.in. dwa projekty energetyczne, dla kórych nie podpisano preumów. Z listy podstawowej wykreślono budowę podziemnych magazynów ropy i paliw płynnych w gminie Kosakowo, a z listy rezerwowej zniknęła budowa rurociągu paliwowego z Płocka do Gdańska.

Ważą się także losy projektu Odlewni Polskich z Programu Polski Wschodniej, które złożyły wniosek o bankructwo. Urzędnicy na razie nie podjęli decyzji o odebraniu dofinansowania, gdyż nie chcą sprawiać wrażenia, że problemy z opcjami decydują o dofinansowaniu dobrego projektu, tym bardziej że w sprawę ratowania firmy zaangażował się tamtejszy samorząd.

Przedstawiciele MRR alarmują, że wiele projektów się opóźnia i zapowiadają, że tegoroczne wsparcie uzyskają najbardziej zaawansowani beneficjenci, nawet jeśli znajdują się na liście rezerwowej.

Taki przesiew szykowa- ny jest na przełomie czerwca i lipca. Największe projekty, zwłaszcza te o wartości powyżej 100 mln zł, będą objęte indywidualnym monitoringiem MRR. Dotyczy to m.in. inwestycji realizowanych przez resort zdrowia (rejestru zdarzeń medycznych za ponad 700 mln zł) finansów oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Kurs euro uwalnia też dodatkowe pieniądze, dlatego listy zaczęły się rozbudowywać. W sektorze transportu do listy podstawowej dołączono 21 projektów (jeden, dotyczący drugiego etapu budowy zintegrowanego systemu tranportu szynowego we Wrocławiu, przeniesiono z listy podstawowej na rezerwową). Do listy podstawowej dołączono także 16 projek-tów środowiskowych. Łączna kwota ich dofinansowania przekracza 5 mld zł.

Obecnie na listach znajduje się 548 projektów z unijnym dofinansowaniem na blisko 117,5 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu