Więcej tańszych lokali w Warszawie

opublikowano: 28-10-2014, 00:00

Mieszkania: Oferta deweloperów w stolicy rośnie, a m.in. dzięki zmianom stawek w MdM lokale są nieco tańsze

W całym drugim półroczu 2014 r. stołeczny rynek mieszkaniowy wzbogaci się o 8 tys. lokali. W związku z tym liczba mieszkań do kupienia sięgnie 18 tys. Według analiz portalu Dompress.pl, oferta najbardziej zwiększy się na Woli (ul. Jana Kazimierza), na Mokotowie (Służewiec Przemysłowy) i na Białołęce.

WIĘCEJ DLA MŁODYCH:
WIĘCEJ DLA MŁODYCH:
Przed zwiększeniem limitów cen w MdM tylko 10 proc. wszystkich mieszkań budowanych przez deweloperów w Warszawie kwalifikowało się do dopłaty. Teraz będzie ich dwa razy więcej.
[FOT. GK]

Ostatnio mieszkania w Warszawie znacząco nie zdrożały. Według analiz portalu RynekPierwotny.pl, od lipca do października 2014 r. cena za 1 mkw. podniosła się zaledwie o 110 zł. Na początku października średnia cena za 1 mkw. mieszkania w Warszawie wynosiła 7,62 tys. zł. W najbliższym czasie nie powinno się to zmienić.

— Duża aktywność inwestorów z pewnością wpłynie na ceny mieszkań w kolejnych miesiącach. Wzrost liczby lokali dostępnych w największych miastach na razie powinien wykluczyć trwałe podwyżki cen. Kupujący mieszkania mają większy wybór i możliwość negocjacji cen — mówi Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl

Popyt dogania podaż

Wzrost aktywności deweloperów idzie w parze z zainteresowaniem kupujących. W minionym kwartale sprzedano 4 tys. mieszkań.

— Do nabycia mieszkania skłania choćby najniższe w historii oprocentowanie kredytów. Dodatkową motywacją w najbliższym czasie będzie zwiększenie limitów cen mieszkań w programie MdM. Przed zwiększeniem limitu można było się ubiegać o państwowe dofinansowanie tylko na 10 proc. mieszkań z oferty deweloperów w Warszawie. Teraz będzie ich znacznie więcej — mówi Wojciech Stisz z Barc.

Impulsem do podjęcia decyzji o kupnie mieszkania jeszcze przed końcem roku jest też niższy obowiązkowy wkład własny do zaciąganego kredytu, który od stycznia 2015 r. wzrośnie do 10 proc. Jeszcze tylko do końca tego roku można pożyczyć od banku 95 proc. wartości mieszkania, od nowego roku trzeba będzie zgromadzić 10 proc. wkładu własnego.

Limit cenowy programie Mieszkanie dla Młodych wzrósł w Warszawie od początku października o 456 zł, czyli do 6,58 tys. zł za 1 mkw. Według danych Związku Banków Polskich, na stołecznym rynku nieruchomości obowiązuje wyższa cena transakcyjna (7,2 tys. zł za 1 mkw.), jednak po podwyżce dużo więcej mieszkań będzie się kwalifikować do programu. Analitycy wyliczają, że ich liczba zwiększy się dwukrotnie. Oznacza to, że do dopłat będą się wreszcie nadawały lokale z innych dzielnic niż Białołęka. Oczywiście ta dzielnica pozostanie najbardziej dostępna, niemal wszystkie powstające tam mieszkania będą objęte programem.

— Przykładem może być osiedle Tarasy Dionizosa, gdzie wszystkie lokale w podwyższonym standardzie, które są w sprzedaży, można kupić z dopłatą MdM (powierzchnieod 36 do 72 mkw.) — podkreśla Wojciech Stisz.

MdM sięgnie również na Bemowo, Pragę Południe, do Ursusa, Włoch i Wilanowa. Nie będzie dużego problemu z wyszukaniem lokalu z dopłatą w Wawrze, Rembertowie i Wesołej.

W centrum bez zmian

Limit nie wzrósł jednak na tyle, by do dopłaty kwalifikowały się Ochota, Żoliborz, Bielany, Mokotów, Ursynów i Śródmieście. Na Woli za metr nowego mieszkania musimy zapłacić co najmniej 7 tys. zł. W Wilanowie ceny mieszkań deweloperskich zaczynają się od 6,5 tys. zł za metr. Na tzw. Nowym Żoliborzu znajdziemy nowe mieszkania w kwocie od 7,5 tys. zł/mkw. W najbardziej prestiżowych dzielnicach, na Powiślu, Starym Mokotowie i w Śródmieściu mieszkania wyceniane są od kilkunastu do kilkudziesięciutysięcy złotych za metr. Rekordowa wycena w jednym z warszawskich apartamentowców sięga 50 tys. zł/mkw.

W cenie do 6,59 tys. zł za 1 mkw. można znaleźć kilka mieszkań na Woli, ale są to lokale większe, o powierzchni bliskiej limitu wyznaczonego w programie dopłat, tj. 75 mkw. (albo 85 mkw. dla rodzin z trójką dzieci). Tymczasem analitycy zaobserwowali, że w II kwartale 2014 r. kupiono w Warszawie znacznie więcej mieszkań od 35 do 45 mkw. niż w I kwartale. Niemal co piąty nabywca decyduje się na zakup mieszkania w takim metrażu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane