Więcej ułatwień dla maluchów

opublikowano: 12-02-2019, 22:00

W zdobyciu dotacji dla firm, które chcą wdrażać innowacje w średnich miastach, pomogą nowe kryteria konkursu.

Przedsiębiorcy z regionów, które charakteryzują się niskim poziomem inwestycji prywatnych i publicznych oraz wysokim bezrobociem, dostaną solidny zastrzyk kapitału. MŚP, które działają w średnich miastach, będą mogły na nowych zasadach powalczyć o dotacje z poddziałania 3.2.1 programu Inteligentny Rozwój („Badania na rynek”). W puli jest 550 mln zł.

— W odpowiedzi na postulaty przedsiębiorców zmieniliśmy kryteria wyboru projektów w konkursach z dotacjami na wdrażanie wyników prac badawczo-rozwojowych i wprowadzanie na rynek innowacyjnychproduktów — mówi Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Nowością jest zniesienie limitu maksymalnej kwoty dofinansowania przedsięwzięcia w wysokości 20 mln zł. Kolejnym ułatwieniem jest niższy minimalny próg kosztów kwalifikowanych projektu. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, organizator naboru, obniżyła wspomniany limit z 5 do 1 mln zł. Ponadto rządowa agencja rozszerzyła katalog wsparcia. Dotacje pokryją również koszty innowacji procesowych.

— Wprowadzone ułatwienia umożliwią uzyskanie wsparcia szerszemu gronu przedsiębiorców. Szczególnie zależy nam na rozwoju innowacyjnych firm w miastach średnich. Dla nich przygotowaliśmy w tym roku dwa konkursy — podkreśla wiceminister inwestycji i rozwoju.

Pierwszy nabór PARP ogłosi 20 lutego. Będzie on trwał od 25 marca do 8 maja. Natomiast drugi konkurs odbędzie się w drugiej połowie roku.

— Wprowadzanie innowacyjnych produktów na rynek jest nie tylko domeną firm z dużych aglomeracji. Obserwujemy rosnące zainteresowanie tymi projektami ze strony przedsiębiorców, którzy działają w średnich miastach — zaznacza Adam Hamryszczak.

Firmy mogą liczyć na wsparcie również z programów Polska Wschodnia, Infrastruktura i Środowisko oraz Wiedza Edukacja Rozwój. Dotacje są zarezerwowane w tzw. „Pakiecie dla miast średnich”. Jego celem jest wyrównywanie szans rozwojowych w tych regionach Polski, w których występują największe problemy społeczno-gospodarcze.

W ostatnim czasie pakiet wsparł 23 projekty na łączną kwotę ponad 200 mln zł. Beneficjentem dotacji jest m.in. spółka Recykl Organizacja Odzysku. Chełmska firma planuje wprowadzić na rynek nowy produkt wykorzystywany do budowy nawierzchni asfaltowych. Natomiast przedsiębiorstwo Ekoinstal ze Świętochłowic przeznaczy grant na poszerzenie oferty handlowej o innowacyjne blachy. Inny beneficjentem wspomnianego pakietu jest spółka Lena Lighting ze Środy Wielkopolskiej. Dzięki wsparciu będzie produkować nowatorskie oprawy oświetleniowe.

— Pakiet dla średnich miast już przynosi konkretne efekty. Będzie ich coraz więcej — zapowiada Adam Hamryszczak. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy