Więcej władzy w ręce kobiet

opublikowano: 05-03-2013, 00:00

Po nominacji Moniki Nachyły na szefową BGŻ w branży bankowej szykują się kolejne zmiany personalne wzmacniające pierwiastek żeński w zarządzie.

Do zmaskulinizowanego świata bankowych menedżerów najwyższego szczebla powoli zaczynają przebijać się kobiety. Do niedawna w gronie szefów banków komercyjnych płeć piękną reprezentowała tylko Małgorzata Kołakowska z ING Banku Śląskiego. Od kwietnia stery rządów w BGŻ przejmie Monika Nachyła, powołana na stanowisko przez radę nadzorczą w ubiegłym tygodniu.

Na tym nie koniec zmian na kluczowych stanowiskach bankowych. Kolejna może zostać ogłoszona już w kwietniu podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy BRE Banku. Z naszych informacji wynika, że do banku przyjdzie Lidia Jabłonowska-Luba. Ostatnie miejsce pracy — rada nadzorcza Kredyt Banku.

Z bankiem związana jest od 2008 r., gdy objęła stanowisko szefa ryzyka banku. Równo trzy lata temu została zaproszona do centrali KBC w Brukseli i przejęła odpowiedzialność za ryzyko w całej grupie. Do Kredyt Banku przeszła z Citi Handlowego, w którym zaczęła pracę w 2002 r., dochodząc do stanowiska członka zarządu odpowiedzialnego za finanse. Sam fakt angażu Lidii Jabłonowskiej- -Lubej w BRE Banku już ma swoją wagę, ale to, kogo zastąpi, podbija stawkę naprawdę wysoko. Według niepotwierdzonych informacji przejmie ona obowiązki szefa ryzyka, zastępując na tym stanowisku Wiesława Thora.

To nazwisko nieco mniej znane poza rynkiem finansowym, ale w środowisku bankowym to jeden z najbardziej doświadczonych menedżerów. Z BRE Bankiem związany „od zawsze”. Karierę zaczął w 1990 r. W 2002 r. wszedł do zarządu banku, przejmując odpowiedzialność za obszar ryzyka. Już w ubiegłym roku pojawiły się informacje, że Wiesław Thor rozważa rezygnację ze stanowiska, pozostając równocześnie w banku w roli członka rady nadzorczej. Do zmiany foteli jednak nie doszło pomimo przychylnego stanowiska KNF. Czy tym razem ten scenariusz zostanie zrealizowany?

— Nie komentujemy kwestii personalnych. Wszelkie zmiany w zarządzie banku są dokonywane przez radę nadzorczą — stwierdza w odpowiedzi na nasze pytanie BRE Bank.

Z ostatnich zmian w branży bankowej warto odnotować dymisję Roberta Działaka, który odszedł z zarządu Getin Holding. Dla Leszka Czarneckiego nie pracuje już także Maciej Molewski, do niedawna szef pośrednictwa Idea Expert, należącego do Idea Banku. Tymczasowo funkcję tę sprawuje Bartosz Chytła z zarządu holdingu. Według naszych informacji Maciej Molewski przeszedł do zarządu OK System, zajmującej się sprzedażą programów partnerskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane