Więcej wolnego, dłuższe urlopy

RFA
opublikowano: 10-01-2012, 13:15

Od stycznia zmieniły się nieco przepisy urlopowe. Ale w 2012 r. nie braknie okazji do dłuższego wypoczynku.

Ważną informacją dla pracowników i pracodawców są zmiany w prawie dotyczące urlopów macierzyńskich i ojcowskich. Weszły w życie 1 stycznia 2012 r. Nowe przepisy wydłużyły urlop macierzyński i dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego do czterech tygodni przy urodzeniu jednego dziecka lub sześciu tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

W 2012 r. także ojcowie mają prawo do dłuższego urlopu ojcowskiego (dwa tygodnie, wcześniej jeden).

Również od 1 stycznia 2012 pracodawcy mogą udzielać zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września następnego roku kalendarzowego, a nie jak było wcześniej do końca pierwszego kwartału następnego roku. Według stanowiska Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zaległe urlopy za 2011 r. podlegają już nowym przepisom.

Tegoroczny kalendarz sprzyja także dłuższemu wypoczynkowi przy okazji różnych świąt. W 2012 r. Wielkanoc wypada w niedzielę 8 kwietnia, ale wolny od pracy jest Wielkanocny Poniedziałek 9 kwietnia. Następna okazja pojawi się na początku maja. Święto Pracy (1 maja) wypada we wtorek, a w czwartek będziemy świętować uchwalenie Konstytucji 3 maja. Wtedy warto wziąć trzy dni urlopu: 30 kwietnia, 2 i 4 maja, co da łącznie 9 dni wolnego pod rząd.

Aby cieszyć się czterodniowym długim weekendem miesiąc później wystarczy wziąć urlop w piątek 8 czerwca — w czwartek wypada Boże Ciało. W sierpniu będzie kolejna możliwość przedłużenia wolnego. W środę 15 sierpnia wypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ci, którzy wezmą urlop 13 i 14 sierpnia albo 16 i 17 sierpnia, będą mogli odpoczywać pięć dni, ale gdy weźmie się wszystkie cztery dni wolne, to wypoczynek przedłuży się do dziewięciu dni. Kolejne okazje na przedłużenie wolnego trafią się dopiero pod koniec roku. Chociaż rocznica odzyskania niepodległości 11 listopada wypada w niedzielę, to dzień Wszystkich Świętych 1 listopada w czwartek. Urlop w piątek 2 listopada pozwoli uzyskać łącznie cztery dni wolnego.

Prawdziwą okazją do dłuższego wypoczynku będzie przełom grudnia 2012 i stycznia 2013. Święta Bożego Narodzenia wypadają w 2012 r. we wtorek i środę, również we wtorek wypada Nowy Rok. W tym przypadku tylko cztery dni urlopu (24, 27, 28 i 31 grudnia) pozwolą się cieszyć 11-dniowym odpoczynkiem.

30 IX

Do tego dnia następnego roku kalendarzowego można od teraz udzielać zaległego urlopu wypoczynkowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RFA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Więcej wolnego, dłuższe urlopy