Więcej wsparcia dla MSP

Sylwester Sacharczuk
08-12-2011, 00:00

Komisja Europejska proponuje nowe rozwiązania, które uproszczą firmom dostęp do finansowania.

Bez możliwości zdobycia kapitału z zewnątrz wiele mniejszych przedsiębiorstw może tylko pomarzyć o poprawie konkurencyjności czy zwiększeniu potencjału wzrostu. Niestety, w czasach gospodarczego spowolnienia liczba udzielanych pożyczek i kredytów znacznie spada, przez co przedsiębiorstwa z sektora MSP mają coraz większe trudności z dostępem do finansowania.

Komisja Europejska (KE) wczoraj przedstawiła nową strategię na rzecz ułatwień w tym zakresie. Plan KE przewiduje m.in. zwiększenie wsparcia finansowego z budżetu UE i Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Zmiany ułatwią inwestorom posiadającym kapitał venture zdobycie pieniędzy w całej Europie, z czego skorzystają firmy rozpoczynające działalność. Na czym polegają modyfikacje?

Ujednolicone mają zostać zasady wprowadzania na rynek funduszy kapitału podwyższonego ryzyka. Wszyscy zarządzający funduszami po spełnieniu szeregu wymagań będą pozyskiwać pieniądze w ramach „Europejskiego funduszu kapitału podwyższonego ryzyka” dla całej UE. Nie będą ich już obowiązywać skomplikowane wymogi, które w każdym kraju są inne. Przez wprowadzeniejednolitego zbioru przepisów fundusze kapitału podwyższonego ryzyka staną się dla inwestorów bardziej atrakcyjne.

— Ułatwienie dostępu do finansowania dla MSP jest priorytetem w przezwyciężeniu kryzysu. Chcemy wzmocnić unijne instrumenty finansowe na rzecz MSP oraz poprawić ich dostęp do rynków finansowania — mówi Antonio Tajani, wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za sprawy przedsiębiorstw i polityki przemysłowej.

— Potrzebujemy więcej kapitału podwyższonego ryzyka w Europie. Przy jego pomocy przedsiębiorstwa staną się bardziej innowacyjne i konkurencyjne, co stworzy z nich europejskie firmy przyszłości.

Aby wspierać najbardziej obiecujące nowe firmy, fundusze kapitału podwyższonego ryzyka muszą się stać większe i bardziej zróżnicowane pod względem dokonywanych przez nie inwestycji. Dzisiejsze wnioski przyczynią się do rozwoju tego wschodzącego rynku — mówił wczoraj Michel Barnier, komisarz KE ds. rynku wewnętrznego. Wnioski w sprawie kapitału podwyższonego ryzyka trafią teraz do Parlamentu Europejskiego i Rady (państwa członkowskie).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Więcej wsparcia dla MSP