Wiedomosti: Merkel przekonywała Putina do zniesienia embarga

opublikowano: 23-01-2007, 11:35

Pisząc o kulisach niedzielnych rozmów prezydenta Władimira Putina z Angelą Merkel w Soczi nad Morzem Czarnym, dziennik "Wiedomosti" podkreśla we wtorek, że niemiecka kanclerz "nie mogła oderwać się od problemu dostaw polskiego mięsa do Rosji".

Pisząc o kulisach niedzielnych rozmów prezydenta Władimira Putina z Angelą Merkel w Soczi nad Morzem Czarnym, dziennik "Wiedomosti" podkreśla we wtorek, że niemiecka kanclerz "nie mogła oderwać się od problemu dostaw polskiego mięsa do Rosji".

Według gazety, Merkel "dosłownie przekraczając granice przyzwoitości, przekonywała Putina do zniesienia embarga na polskie mięso, aby można było jak najszybciej przystąpić do omawiania nowego porozumienia o współpracy między Rosją i Unią Europejską".

"Putin z przyzwyczajenia wyniesionego z kontaktów z kanclerzem Gerhardem Schroederem spodziewał się od niej konkretnych pytań: o Gazociąg Północny czy dostawy gazu ze złoża Sztokman. A ona zaczęła od Białorusi, kontynuowała Polską i do końca nie mogła oderwać się od problemu dostaw polskiego mięsa do Rosji" - relacjonują "Wiedomosti".

"Władimir Putin choć z pewnym zrozumieniem odnosi się do kobiet, to jednak o wiele bardziej nie lubi, wręcz nie znosi, gdy ktoś go o coś zbyt natarczywie prosi. Wówczas, jakby na złość, zaczyna robić wszystko na odwrót" - dodaje gazeta.

Zdaniem "Wiedomosti", "postawa kanclerz jest zrozumiała". "Niemcy dostały pół roku na pokazanie, że są wybitnym przewodniczącym Unii Europejskiej. Sama Merkel próbuje udowodnić, że dla niej zwycięstwo w wyborach kanclerza nie jest szczytem - że ma także ambicje zdobycia uznania i szacunku wśród sąsiadów z UE" - konstatuje rosyjski dziennik.

"Wiedomosti" zauważają również, że przywódcy innych krajów unijnych "nie oczekują od Merkel ładnych haseł i wyszukanej dyplomacji".

"Postawili przed sąsiadką konkretne zadanie: winna demonstrować dystans wobec Moskwy, jednak nie tracąc jej z pola widzenia. Powinna rozpocząć negocjacje w sprawie porozumienia o współpracy - ale tak, by ustąpiła Rosja, a nie przewrażliwiona Polska" - wskazuje gazeta.

Jerzy Malczyk

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane