Wiedza, panowie!

Piotr Tamowicz
opublikowano: 17-05-2004, 00:00

Oprócz kapitału od venture capital, wiele niewymiernych korzyści przynosi współpraca z menedżerami funduszu.

W firmach zasilonych przez venture capital na etapie zalążkowym lub startu mocno podkreśla się także korzyści w postaci stworzenia lub udoskonalenia pewnego modelu biznesowego, wprowadzenia ścisłej kontroli kosztów i optymalizacji wydatków inwestycyjnych. W bardziej dojrzałych firmach z kolei podkreśla się zwiększenie rozpoznawalności marki, wzrost reputacji i zwiększenie ogólnej wydajności i efektywności.

Obecność przedstawiciela funduszu venture capital w radzie nadzorczej przedsiębiorstwa umożliwia szerokie wsparcie procesów planowania, zarządzania i nadzoru. Zagadnienia, w jakie najczęściej angażują się te osoby, to przede wszystkim monitorowanie wyników, budowanie strategii i doradztwo finansowe.

O tym, że wszystkie te działania przynoszą wymierne efekty, może świadczyć fakt, że 57 proc. badanych przedsiębiorców stwierdziło, że ich firma bez wsparcia ze strony venture capital prawdopodobnie by nie istniała, a 37 proc. stwierdziło, że na pewno rozwijałaby się znacznie wolniej.

Piotr Tamowicz, Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Tamowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Wiedza, panowie!