Więksi gracze stawiają na programmatic

Paulina Kostro
opublikowano: 20-11-2017, 22:00

Na polskim rynku widać wyraźny zwrot w kierunku reklamy programatycznej. To dzięki rosnącym nakładom wydawców na optymalizację.

Udział reklamy kupowanej w modelu programmatic buying (służącym do automatyzacji sprzedaży i zakupu reklamy w sieci) w globalnych wydatkach na promocję graficzną ma wzrosnąć z 59 proc. w 2017 r. do 67 proc. w 2019 r. — wynika z raportu „Marketing Forecasts” opublikowanego przez agencję mediową Zenith. Tym samym wartość tego modelu reklamy podniesie się z obecnych 57,5 mld USD do 84,9 mld USD, co oznacza średni roczny wzrost na poziomie 21 proc. W ciągu najbliższych dwóch lat udział rynku programatycznego w Polsce według szacunków Zenitha sięgnie 39,2 proc.

— Programmatic jest jednym z motorów polskiego rynku reklamy internetowej. Wydatki na reklamę w tym modelu zakupu w ciągu najbliższych dwóch lat będą rosły o ok. 40 proc. rocznie. Tak wysokie tempo zawdzięczamy m.in. inwestycjom wydawców w technologię, które przekładają się na większe możliwości optymalizacji. W efekcie sprzedaż przez platformy jest stawiana coraz częściej na równi ze sprzedażą tradycyjną, co prowadzi do większej podaży wysokiej jakości powierzchni reklamowej w tym schemacie — komentuje Agata Lauko, menedżer generalny z Zenitha.

Ekspertka zauważa też, że ten rok był punktem zwrotnym dla programatycznego zakupu reklamy wideo online, a to dzięki poszerzeniu sprzedaży platform VOD największych graczy telewizyjnych o PMP (wirtualna powierzchnia, na której organizowane są przetargi między wydawcami a reklamodawcami).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Więksi gracze stawiają na programmatic