Większe szanse na dotacje dla klastrów

opublikowano: 16-02-2012, 00:00

Współpracujące ze sobą firmy z jednej branży i regionu mają szanse na spory zastrzyk gotówki

W tym roku przedsiębiorcy wciąż mogą ubiegać się o dofinansowanie na tworzenie i rozwijanie powiązań kooperacyjnych. Do wzięcia są unijne dotacje zarówno w naborach na poziomie krajowym, jak i regionalnym. Dużą popularnością wśród firm powinien cieszyć się konkurs w ramach działania 5.1 „Wspieranie rozwoju powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Pierwsze tegoroczne rozdanie zakończyło się 31 stycznia, a następne ruszy od 10 września. Zarządzająca działaniem Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) uprościła zasady udziału, co od razu przełożyło się na większe zainteresowanie naborem. Na 150 mln zł przeznaczonych na ostatni konkurs złożonych zostało sto wniosków.

Z myślą o małych

— Duże znaczenie ma to, że mniejsze są wymagania wobec klastrów, zwłaszcza młodych. Liczba wymaganych członków kooperacji wynosi sześć, a nie dziesięć, jak było do tej pory. Z kolei koordynator klastra nie musi już wykazywać rocznego doświadczenia. W ten sposób chcemy iść na rękę kooperacjom młodym, uczącym się, które dopiero wchodzą na rynek — mówi Piotr Kryjom, kierownik sekcji projektów kooperacyjnych Departamentu Wsparcia Instytucji Otoczenia Biznesu PARP. To z myślą o młodych powiązaniach nabór został podzielony na dwie części — wczesną i rozwoju klastra. Pierwsza jest skierowana do kooperacji, które dopiero rozpoczynają działanie i nie mają doświadczenia we wspólnych projektach. Takie klastry mogą dostać 200 tys. EUR.

— Te pieniądze mają pomóc w przygotowaniu wspólnej strategii działania na rynku. Wsparcie można przeznaczyć m.in. na zakup środków trwałych, doradztwo związane z utworzeniem kooperacji oraz specjalistyczne szkolenia — mówi Piotr Kryjom.

Co ważne, umowa o współpracy nie może być podpisana wcześniej niż 1,5 roku przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Pomoc można otrzymać tylko raz. Małe i średnie firmy muszą stanowić co najmniej połowę uczestników kooperacji, a oprócz przedsiębiorstw w powiązaniu musi znaleźć się po jednej organizacji badawczej i instytucji otoczenia biznesu.

Na drugi etap — rozwoju powiązań kooperacyjnych — można dostać znacznie większe wsparcie (nawet do 27 mln zł, w tym 20 mln na wydatki inwestycyjne), ale też wymagania są ostrzejsze. W kooperacji musi uczestniczyć co najmniej dziesięciu niepowiązanych ze sobą przedsiębiorców. Na tym etapie poziom przychodów ze sprzedaży poza miejsce powiązania musi wynosić 30 proc. Za otrzymaną dotację wnioskodawcy mogą finansować głównie infrastrukturę — budynki, laboratoria i ich wyposażenie.

Pomoc w regionach

Oprócz konkursu na poziomie krajowym przedsiębiorcy mogą też startować w naborach z Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO). Najczęściej są one przeznaczone tylko dla firm prowadzących działalność w określonym województwie. Tak jest w przypadku konkursu trwającego na Mazowszu. W ramach działania 1.6 na powiązania kooperacyjne czeka 21 mln zł.

— Dotacje można otrzymać na przedsięwzięcia obejmujące m.in. wzmacnianie współpracy między firmami a sferą badawczo-rozwojową i rozwój klastrów. I tak np. koordynator powiązania kooperacyjnego ma szansę na pieniądze na tworzenie i rozwój klastra składającego się z co najmniej pięciu przedsiębiorców. Na jeden projekt można otrzymać nawet 6 mln zł, a wsparcie sfinansuje nawet do połowy kosztów przedsięwzięcia— mówi Wiesław Raboszuk, członek zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

O dofinansowanie na tworzenie i rozwój kooperacji między firmami można starać się także na Pomorzu, gdzie trwa nabór z poddziałania 1.5.2 RPO. Na budowanie partnerstwa i przygotowanie strategii rozwoju klastra wnioskodawca dostanie do 100 tys. zł, natomiast realizację tej strategii — nawet 1,5 mln zł. Nie ma ograniczeń co do minimalnej wartości projektu i dofinansowania. Wnioski można składać do 2 marca. Kolejny nabór na wsparcie klastrów planowany jest na Podlasiu. Start w maju.

— W konkursie będą mogli wziąć udział przedsiębiorcy, a także samorządy, szkoły wyższe i jednostki badawczo-rozwojowe. Szanse na wsparcie mają m.in. inwestycje związane z infrastrukturą parków technologicznych i przemysłowych, inkubatorów i centrów oraz z działalnością badawczo- -rozwojową — wymienia Izabela Smaczna- -Jórczykowska, główny specjalista z departamentu zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. Powiązania kooperacyjne dostaną też wsparcie w woj. lubelskim (działanie 1.6 RPO) i małopolskim (działanie 2.1 RPO). W pierwszym przypadku pula wynosi 18,1 mln zł, a w drugim — 2,5 mln zł. Wiele regionów aktualizuje harmonogramy także w ciągu roku, dlatego warto śledzić zmiany zamieszczane przez regionalne instytucje zarządzające RPO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane