Większość sesji w Europie kończy się spadkami

Zachodni Fundusz Inwestycyjny NFI S.A
opublikowano: 19-12-2002, 19:06

LONDYN (Reuters) - Większość europejskich giełd zakończyła nerwowe czwartkowe notowania niewielkimi spadkami przed piątkowym terminem wygaśnięcia kontraktów terminowych i opcji.

"Nerwowość na rynku miała związek z jutrzejszym wygasaniem kontraktów futures i opcji" - powiedział jeden z frankfurckich analityków. Indeks zmienności dla niemieckiej giełdy wzrósł w czwartek do najwyższego poziomu od miesiąca.

Do godziny 18.57 indeks Eurotop 300 spadł o 0,75 procent, a Eurostoxx 50 obniżył się o 0,28 procent. Indeksy największych europejskich spółek znacząco wzrosły na otwarciu, zniżkowały w połowie sesji, a przez całe popołudnie wahały się w okolicach zamknięcia z dnia poprzedniego.

Na rynku dominowały również obawy przed wojną w Iraku.

Szef ekipy inspektorów rozbrojeniowych ONZ, Hans Blix powiedział agencji Reuters, że przemawiając dziś na forum Rady Bezpieczeństwa stwierdzi, iż przedstawiony przez Irak raport ma temat programów rozbrojeniowych jest niepełny.

Również nieco lepsze dane o klimacie koniunktury w trzecim co do wielkości okręgu przemysłowym Stanów Zjednoczonych nie poprawiły nastrojów inwestorów. Indeks opracowywany przez oddział amerykańskiego banku centralnego w Filadelfii wzrósł w grudniu do 7,2 punktu z 6,2 punktu w listopadzie.

Jednak tempo rozwoju sektora pozostaje nadal słabe i nieco więcej firm niż w listopadzie odnotowało spadek zamówień.

"Indeks Filadelfijskiego Fed dostarcza pierwszych informacji o koniunkturze w przemyśle USA w grudniu i pozwala ocenić jak wyglądać będą pozostałe dane makroekonomiczne w tym miesiącu" - powiedział Matthew Wickens, ekonomista ABN Amro.

Największemu spadkowi w Europie uległ w czwartek sektor ubezpieczeniowy, ponieważ Goldman Sachs obniżył rekomendację dla największej w Europie spółki z tej branży - niemieckiej grupy Allianz do "niżej niż rynek" z "tak jak rynek".

W środę zaskakującą rezygnację złożył dotychczasowy prezes Allianza, Henning Schulte-Noelle.

Holenderski ING stracił na wartości 5,3 procent, Munich Re zniżkował o 4,4 procent, Allianz spadł o 2,3 procent, a akcje francuskiej grupy Axa przeceniono o 3,3 procent.

((Tłumaczył: Piotr Skolimowski; redagowała: Olga Markiewicz; Reuters Messaging: piotr.skolimowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zachodni Fundusz Inwestycyjny NFI S.A

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Większość sesji w Europie kończy się spadkami