Wielcy liczą na łączność kolejową

KL
06-09-2010, 15:09

PKP PLK chcą wybudować system GSM-R. Do przetargu staną Kapsch i Nokia Siemens Networks.

PKP PLK przedłużyły termin składania ofert w przetargu na pilotażowe wdrożenie systemu radiołączności GSM-R. Otwarcie ofert miało nastąpić 24 sierpnia, jednak przełożono to na 6 września. Przetarg obejmuje budowę kilkunastu stacji bazowych na 84-kilometrowym odcinku linii E30 Legnica — Węgliniec — Bielawa Dolna. To nie koniec.

W ramach całego projektu powstanie centralna część systemu składająca się z dwóch jednostek: podstawowej w Warszawie i rezerwowej w Poznaniu. System ma obsługiwać GSM-R w całym kraju. PKP PLK nie podają wartości przetargu, ale z naszych szacunków wynika, że to 60-80 mln zł. Budżet na cały projekt, składający się z ETCS (europejskiego systemu sterowania pociągami) i GSM-R to 168 mln. Przetarg na ETCS już rozstrzygnięto (66 mln zł). Zostało 102 mln na dwa elementy GSM-R: "zaprojektowanie i budowę" oraz "nadzór".

GSM-R to skrót od GSM-Railway. Służydo komunikacji służb kolejowych i musi mieć wyższy poziom bezpieczeństwa niż w tradycyjnym GSM. Powinien zapewniać obsługę połączeń głosowych, transmisję danych (GPRS) oraz SMS.

— Dzięki takim systemom możliwa jest współpraca różnych kolei. Jego wdrożenie wraz z systemem sygnalizacji ETCS poziom 2 umożliwia zwiększenie prędkości i częstotliwości pociągów, zwiększa ich bezpieczeństwo i punktualność, umożliwi też usprawnienie komunikacji pomiędzy pracownikami kolei. Przewoźnicy mogą też zaoferować klientom zupełnie nowe usługi — mówi Aneta Górecka, wiceprezes Nokia Siemens Networks w Polsce.

Jej firma wiąże nadzieje z przetargiem.

— Nokia Siemens Networks jest liderem w systemach telekomunikacyjnych dla kolei, z 25 wdrożeniami GSM-R w 18 krajach. Niedawno koleje duńskie wybrały naszą ofertę — mówi Aneta Górecka.

PKP spodziewają się dużej konkurencji w przetargu. Największymi rywalami Nokia Siemens Networks w GSM-R są Kapsch i chiński Huawei. Kapsch potwierdza, że jedna ze spółek grupy — firma Kapsch CarrierCom bierze udział w tym przetargu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Wielcy liczą na łączność kolejową