Wielka rewolucja w Griffinie

opublikowano: 28-02-2018, 22:00

Fundusz nieruchomości biurowych Griffin Premium RE szykuje się do przewrotu. Zmienia nazwę, zarząd, politykę dywidendową i planuje dużą emisję prywatną

W październiku 2017 r. notowana na warszawskiej giełdzie spółka Griffin Premium RE (GPRE) pozyskała nowego inwestora strategicznego — firmę Globalworth, która ma obecnie 71 proc. udziałów w akcjonariacie. Już wtedy mówiło się o zmianach, jakie może szykować największy akcjonariusz. Teraz przyszła pora na wprowadzenie ich w życie. Na wtorkowym posiedzeniu zarządu GPRE ogłoszono nową strategię spółki, zgodnie z którą przeprowadzi ona m.in. prywatną emisję akcji wartości 400 mln EUR. Jej adresatami będą wybrani inwestorzy, w tym akcjonariusze większościowi GPRE i Globalworth Real Estate Investments Limited.

ODŚWIEŻONE ZASADY:  Zdaniem Małgorzaty Turek, prezes GPRE, wejście Globalworth do Polski otwiera nowy rozdział w historii transakcji kapitałowych, a jednocześnie daje szansę na ustanowienie nowych standardów dla branży.
Zobacz więcej

ODŚWIEŻONE ZASADY: Zdaniem Małgorzaty Turek, prezes GPRE, wejście Globalworth do Polski otwiera nowy rozdział w historii transakcji kapitałowych, a jednocześnie daje szansę na ustanowienie nowych standardów dla branży. Fot. ARC

Trzęsienie ziemi

GPRE przyjmie również nową politykę dywidendową, która zakłada wypłatę na rzecz akcjonariuszy co pół roku nie mniej niż 90 proc. wolnych operacyjnych przepływów pieniężnych (FFO) spółki. Ponadto po zatwierdzeniu decyzji zarządu przez akcjonariuszy GPRE zmieni nazwę na Globalworth Poland Real Estate NV i będzie działać pod marką Globalworth Poland. Na tym nie koniec rewolucji. Podczas wtorkowego posiedzenia ze stanowiskiem pożegnało się dwóch członków zarządu GPRE — zrezygnowali Maciej Dyjas i Nebil Senman. Zastąpią ich Norbert Sasse i George Muchanya, którzy pracują obecnie w spółce Growthpoint, największego udziałowca Globalworth. Norbert Sasse pełni funkcję jej dyrektora generalnego, natomiast George Muchanya jest dyrektorem ds. strategii korporacyjnej. Według informacji pochodzących od Globalworth, nowy plan działania GPRE ma wzmocnić fundamenty wzrostu funduszu, ale też potwierdza mocne zaangażowanie Globalworth w rozwój biznesu nad Wisłą.

— Wchodzimy do Polski z długoterminową strategią inwestycyjną. Wybraliśmy ten rynek jako kluczowy kierunek naszej ekspansji w regionie ze względu na jego wielkość, płynność, dobre perspektywy gospodarcze i ogromny potencjał do inwestowania na rozwijającym się rynku biurowym. Biorąc pod uwagę stały, rosnący napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz popyt na nowoczesną powierzchnię biurową w ostatnich latach, uważamy, że Polska to dla nas najlepsze miejsce do rozwoju biznesu i naszej pozycji lidera rynku biurowego w regionie — mówi Dimitris Raptis, zastępca dyrektora generalnego i dyrektor ds. inwestycji w Globalworth.

Zapewnia, że firma będzie budować swoją pozycję czołowego inwestora instytucjonalnego i właściciela nieruchomości biurowych. Pierwsze przejawy takiej strategii można było zaobserwować już w grudniu 2017 r., gdy GPRE poinformowało o zakupie trzech nieruchomości biurowych o wartości 160 mln EUR (West Gate we Wrocławiu, Tryton Business House w Gdańsku i A4 Business Park w Katowicach). Spółka prowadzi już zaawansowane rozmowy na temat zakupu kolejnych budynków o wartości około 300 mln EUR. — Jesteśmy zainteresowani inwestowaniem na rynkach regionalnych, nie tylko w Warszawie. Bardzo doceniamy potencjał regionów. Coraz więcej dużych międzynarodowych firm otwiera w polskich miastach centra biznesowe — mówi Małgorzata Turek, prezes GPRE.

Kuszenie dywidendą

GPRE jest pierwszą spółką typu REIT, notowaną — od kwietnia 2017 r. — na warszawskiej giełdzie.

— Co do zasady funkcjonowania, Griffin realizuje przychody głównie z wynajmu nieruchomości. Wypracowywane zyski wypłacane są regularnie udziałowcom w formie dywidendy. Propozycja wypłaty 90 proc. wolnych przepływów operacyjnych wydaje się atrakcyjną inwestycją, szczególnie w sytuacji przedłużającego się okresu relatywnie niskich stóp procentowych. Wcześniej zarząd GPRE zakładał regularną wypłatę akcjonariuszom w formie dywidendy około 65 proc. wyniku z działalności operacyjnej pomniejszonego o koszty finansowania bankowego — mówi Mariusz Puchałka, analityk inwestycyjny BM ING BSK.

Zdaniem Michała Mordela, analityka w Michael/Ström DM, wypłata zdecydowanej większości generowanych przepływów pieniężnych w postaci dywidendy przez konstrukcje typu REIT i zbliżone, nie jest niczym zaskakującym, a często wręcz wymaganym, by zostać uznaną prawnie za REIT. — To właśnie może być przyczyną decyzji o zwiększonej wypłacie dywidendy w obliczu powrotu dyskusji o ustawie o REIT-ach w polskim rządzie — uważa Michał Mordel. Jeśli natomiast chodzi o potencjalną emisję o wartości 400 mln EUR, analitycy uważają, że jest ona bardzo duża, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, że obecna kapitalizacja spółki jest na poziomie zbliżonym do 200 mln EUR.

— Trzeba też zauważyć, że obecna cena jednej akcji znajduje się poniżej wartości NAV na akcję, który ma być wyznacznikiem dla ceny w ofercie prywatnej. Pozyskanie tak znacznej kwoty wpisuje się w zapowiedzi zarządu dotyczące przyspieszenia w 2018 r. realizacji długoterminowej strategii, której jednym z aspektów jest osiągnięcie pozycji lidera na polskim rynku powierzchni biurowej. Portfel nieruchomości spółki na koniec 2017 r. wynosił około 700 mln EUR, a więc powodzenie oferty prywatnej wskazuje na możliwość przekroczenia poziomu 1,0 mld EUR już w 2018 r. — prognozuje Adam Anioł, analityk rynku papierów wartościowych z BM Banku BGŻ BNP Paribas.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu