Wieloletni rekord popytu

opublikowano: 13-11-2016, 22:00

Drobni inwestorzy kupili w październiku 2016 r. obligacje polskiego rządu za 870 mln zł.

Jeśli pominąć emisje specjalne, a więc o okresach zapadalności krótszych niż dwa lata, jest to najlepszy wynik miesięczny od ośmiu lat.

— Prawie 70 proc. wszystkich posiadaczy obligacji oszczędnościowych zapadających w październiku zdecydowało się przedłużyć oszczędzanie. Znaczna część tego wyniku to rezultat zamiany zeszłorocznej emisji specjalnej — informuje Piotr Nowak, wiceminister finansów. W listopadzie 2015 r. rząd wyemitował papiery o 11-miesięcznym okresie zapadalności. Dzięki temu ogólny popyt na skarbowe obligacje oszczędnościowe wyniósł 1,13 mld zł. W październiku 2015 r. — gdy takiej emisji nie było — Ministerstwo Finansów sprzedało drobnym inwestorom papiery za 219 mln zł. Większość obligacji sprzedanych w październiku 2016 r. stanowiły papiery dwuletnie o stałym kuponie wysokości 2 proc. rocznie. Popyt na nie wyniósł 690,6 mln zł, czyli 79 proc. ogółu. Październik 2016 r. był pierwszym miesiącem sprzedaży obligacji przeznaczonych wyłącznie dla beneficjentów programu 500+. Na ich zakup przeznaczyli jedynie 783 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że na zakup specjalnych obligacji mogą przeznaczyć jedynie równowartość otrzymanego świadczenia i nie wyklucza to kupowania obligacji sprzedawanych na zasadach ogólnych.

— Dostępna kwota, jaką beneficjenci programu Rodzina 500+ mogą przeznaczyć na zakup obligacji rodzinnych, narasta z każdym miesiącem. Zakładamy, że popyt na te instrumenty będzie się ujawniał sukcesywnie — co obserwujemy już w pierwszej dekadzie listopada, w której kupiono wyraźnie więcej obligacji rodzinnych niż w tym samym okresie października — mówi Piotr Nowak. Łączna sprzedaż obligacji oszczędnościowych od początku roku przekroczyła już 4 mld zł. © Ⓟ

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu