Wierzyciele Code dostaną trzy razy mniej

Dawid Tokarz
opublikowano: 08-10-2007, 00:00

Sprzedaż majątku Code przyniesie tylko 70 mln zł. To zła wiadomość dla Totalizatora Sportowego i… Władysława Jamrożego.

Sprzedaż majątku Code przyniesie tylko 70 mln zł. To zła wiadomość dla Totalizatora Sportowego i… Władysława Jamrożego.

Po ponad czterech latach proces upadłości Code nabrał tempa. Wreszcie znaleźli się chętni na majątek, który został po spółce, znanej dzięki powiązaniom jej szefa z aferami w PZU Życie i Totalizatorze Sportowym (TS).

— Sukcesem zakończyły się przetargi na nieruchomości w Katowicach, Gliwicach i Szczecinie. W ciągu miesiąca zakończę też sprzedaż ostatniej, największej działki, położonej w podkrakowskich Kątach Tynieckich. Te transakcje dadzą łącznie blisko 43 mln zł — ujawnia Mariusz Niziołek, syndyk Code.

Wcześniej ze sprzedaży majątku krakowskiej spółki (głównie innych nieruchomości) do masy upadłości trafiło ponad 25 mln zł. W puli znalazło się więc łącznie prawie 70 mln zł. I więcej raczej nie będzie. Tymczasem niespłacone długi Code wynoszą ponad 200 mln zł. Prawie trzy razy tyle…

Utopiony hazard

Najwięcej na bankructwie Code straci jej największy wierzyciel — Totalizator Sportowy, któremu krakowska spółka winna jest ponad 80 mln zł. Dług ten wynika z niespłaconych przez Code obligacji wartości 60 mln zł, które w sierpniu 2000 r. kupił zarząd TS, kierowany przez kontrowersyjnego lekarza menedżera Władysława Jamrożego. Do dziś TS odzyskał z tego… 2,9 mln zł. Znacznie więcej dostanie po sprzedaży działek w Szczecinie i Kątach Tynieckich. Z wyliczeń syndyka wynika jednak, że hazardowy gigant może liczyć łącznie zaledwie na 38 mln zł.

Zwrot akcji

Ta informacja najbardziej powinna ucieszyć prokuratorów zajmujących się nadużyciami w TS. Już kilka lat temu zarzucili Władysławowi Jamrożemu, że kupując słabo zabezpieczone obligacje Code, działał na szkodę kierowanej przez siebie państwowej spółki (na ławie oskarżonych siedział z nim m.in. Marek Gil, były właściciel i prezes Code). Podczas procesu adwokaci Władysława Jamrożego przekonywali jednak, że sprzedaż majątku krakowskiego bankruta w pełni zaspokoi roszczenia TS. Te argumenty, a także brak opinii biegłych księgowych sprawiły, że sąd w styczniu 2006 r. zwrócił akta śledczym do poprawki. I choć minęło ponad 1,5 roku, prokuratura nie wysłała do sądu nowego aktu oskarżenia. Czy wyliczenia syndyka, według których TS nie dostanie nawet połowy utopionych w Code 80 mln zł, to zmienią? Wiele na to wskazuje. Tym bardziej że z naszych informacji wynika, że śledczy dysponują już niekorzystną dla Władysława Jamrożego opinią biegłego księgowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wierzyciele Code dostaną trzy razy mniej