Wierzyciele wstrzymują sprzedaż

Piotr Główka
opublikowano: 16-01-2001, 00:00

Wierzyciele wstrzymują sprzedaż

W minionym tygodniu wyraźnie zmniejszyła się liczba zawartych transakcji sprzedaży wierzytelności wobec podmiotów zajmujących się wydobyciem węgla kamiennego. Do wierzycieli dotarły nie potwierdzone sygnały o planach restrukturyzacji zadłużenia spółek węglowych.

Nie wiedzie się programowi przekształceń w koncerny węglowe. Widać wyraźny sprzeciw górników przeciwko łączeniu kopalń o skrajnie przeciwnych sytuacjach finansowych. Także pomysł ugotowania likwidujących się zakładów w jednym, wspólnym kotle ma tyle samo przeciwników, co zwolenników. Słychać szum wokół górnictwa. Choć górnicy twierdzą, że nadal nic się nie dzieje, docierają informacje o porządkowaniu systemu dotowania górnictwa kamiennego. Wierzyciele liczą na spłatę zobowiązań górniczych, dlatego wstrzymują sprzedaż długów na rynku obrotu wierzytelnościami. Obecnie powoli zaczyna ich brakować. Agencje pośredniczące odbierają coraz więcej telefonów od osób zainteresowanych nabywaniem należności wobec kopalń węgla kamiennego. Co innego, że wiele z nich nie nadaje się do cesji, ponieważ posiada zastrzeżenia umowne, które uniemożliwiają wierzycielom ich cedowanie.

Wytrawni finansiści zajmujący się odzyskiwaniem należności nadal czują zapach pieniędzy roztaczający się wokół górnictwa. Niektóre kopalnie, mimo pozornych strat, jakie przynoszą spółkom węglowym, mają spore przychody. To sprawia, że mimo fatalnych wyników są windykowalne. Po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego sprawą zajmuje się komornik sądowy. Z praktyki wynika, że egzekucje są skuteczne, a termin zamknięcia postępowania wynosi około trzech miesięcy. Zwykle jest to efekt braku realizacji lipnych porozumień o spłacie zadłużenia na rzecz wierzyciela zawartych po to, aby odroczyć działania komornika. Gorzej ma się sytuacja w kopalniach będących w fazie likwidacji.

Podobnie jak w listopadzie 2000 roku spółki węglowe wzmogły działania windykacyjne. Teraz ściągają pieniądze od dłużników z zamiarem wypłacenia górnikom trzynastych pensji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Główka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wierzyciele wstrzymują sprzedaż