Wieści z Wall Street poprawiły nastroje na GPW

opublikowano: 23-07-2002, 16:46

Wtorkowe notowania na GPW przyniosły prawdziwą huśtawkę nastrojów. Sesja rozpoczęła się od mocnego wzrostu WIG 20. Jednak tuż po otwarciu indeks blue chipów spadł poniżej poniedziałkowego zamknięcia, do najniższego poziomu od 9 miesięcy. W drugiej połowie sesji wyprzedaż powstrzymały zwyżki na głównych giełdach Starego Kontynentu, dzięki którym indeksy GPW ponownie wyszły na plus. W końcówce sesji optymizm opadł wraz z pogarszającymi się nastrojami w Eurolandzie. Jednak dodatnie otwarcie na Wall Street pozwoliło na zakończenie notowań zwyżkami. Nastroje inwestorów poprawiły się dzięki niezłym wynikom kilku spółek, a zwłaszcza AT&T i Texas Instruments.

Indeksy Europy od otwarcia odrabiały poniedziałkową przecenę, która zepchnęła ich wartości do poziomu z października 1997 roku. Atmosfera wyraźnie się poprawiła dzięki decyzji Worldcom, który ogłosił bankructwo aby chronić się przed wierzycielami. Nadzieje na poprawę przyniósł też umacniający się dolar i stabilizacja cen ropy, które wahały się po pogłoskach o wyjściu Nigerii z OPEC. Jednak w drugiej połowie sesji atmosfera pogorszyła się po spadkach akcji spółek finansowych, zwłaszcza ubezpieczycieli.

W centrum uwagi ponownie znalazły się akcje TP SA. Operator zakończył dzień prawie 2 proc. zwyżką, jednak jego wartość wciąż pozostaje niewiele powyżej historycznego minimum. Ponad 2 proc. wzrost zanotował PKN Orlen, który stracił szansę kupna w odbywającym się obecnie przetargu na zakup pakietu akcji chorwackiej spółki gazowo-naftowej INA

Liderem wzrostów był Exbud, który zyskał 46 proc., do 18,1 zł. Skanska Europe jest gotowa odkupić od akcjonariuszy mniejszościowych Exbudu należące do nich akcje po 21 zł za sztukę. Wykup ma nastąpić w terminie sześciu miesięcy po wycofaniu akcji Exbudu w publicznego obrotu.

Wśród tracących spółek ponownie znalazł się BRE Bank, któremu szkodzą plotki o możliwym odejściu Kostrzewy. Akcje banku pogłębiły przecenę o 1 proc., spadając do poziomu nie notowanego od kwietnia 1999 roku. Papiery BRE w zeszłym tygodniu potaniały o około 20 proc., a w poniedziałek prawie o 10 proc. Wycena banku spada od dnia po nabyciu praw do dywidendy. Przecenę pogłębiła agencja Fitch, która rozważa możliwość obniżenia ratingu dla spółki.

Wśród powodów gorszego postrzegania BRE jest fiasko emisji ITI. Bank liczył na duże przychody związane z ofertą. Niepowodzenie emisji oznacza, że zaksięgowane papiery koncernu medialnego mogą być dużo mniej warte niż średnia cena zakupu wynosząca około 9,5 zł. Niepokój budzi też spadająca wartość portfela aktywów BRE i rynek coraz głośniej spekuluje, czy BRE zdoła zrealizować prognozy. Poza BRE w sektorze bankowym przeważały zwyżki

Fale spadków powstrzymały wreszcie akcje KGHM. Koncern miedziowy zyskał prawie 3 proc. Akcje KGHM traciły na poprzednich sesjach w efekcie wahań na rynku walutowym. Inwestorzy obawiają się też o wycenę i zasady księgowania w bilansie KGHM udziałów w Telefonii Dialog. Ponad 6 proc. proc. stracił Softbank. Rynek podejrzewa również tę spółkę o stosowanie kreatywnej księgowości.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wieści z Wall Street poprawiły nastroje na GPW