Wietnam: Cztery nowe przypadki ptasiej grypy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-03-2005, 07:22

Na południu, w centrum i na północy Wietnamu we wtorek hospitalizowano cztery osoby z podejrzeniemptasiej grypy - potwierdzono w środę w Hanoi. Dzień wcześniej na północy kraju notowano pięć zachorowań na ptasią grypę.

Na południu, w centrum i na północy Wietnamu we wtorek hospitalizowano cztery osoby z podejrzeniemptasiej grypy - potwierdzono w środę w Hanoi. Dzień wcześniej na północy kraju notowano pięć zachorowań na ptasią grypę.

    Wśród osób, hospitalizowanych w Hosziminie na południu,  jest kobieta, która wróciła w ostatnich dniach z Kambodży, gdzie stwierdzono w marcu dwa przypadki wirusa H5N1, powodującego ptasią grypę. W Haiphongu na północy zachorowała 41-letnia kobieta i jej dziecko. Kobieta była sąsiadką pięcioosobowej rodziny - rodziców i trzech córek -  przebywającej obecnie w szpitalu. Rodzina ta prowadziła fermę kurzą - gdy ptaki zaczęły padać na ptasią grypę, przeznaczali je do konsumpcji, częstując też sąsiadów.

    Z podejrzeniem ptasiej grypy w centrum kraju,  w prowincji Quang Tri, hospitalizowano 30-letniego mężczyznę a w Quang Binh - 16-miesięcznego chłopca. W Quang Binh  oczekuje się na wyniki testów 37 osób, u których podejrzewa się obecność wirusa H5N1.

    Wirus powoduje zgon u ponad 70 procent chorych - głównie osób starszych i dzieci.

    Według oficjalnych danych, od grudnia 2003 r. w regionie - głównie w Wietnamie i Tajlandii - na ptasią grypę zmarło w sumie 48 osób. Wirus pochłonął czternaście śmiertelnych ofiar w Wietnamie od początku obecnego roku.

    W zeszłym tygodniu rząd wietnamski zapowiedział przeprowadzenie w kwietniu ogólnokrajowej kampanii przeciwko ptasiej grypie. Obejmie ona cały kraj - jej celem będzie przede wszystkim zarażony drób. Sprawdzane będą ptaki zarówno w wielkich fermach jak i we wszystkich, nawet najmniejszych gospodarstwach i na bazarach.

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od miesięcy ostrzega, że ze skrzyżowania wirusów grypy ludzkiej i grypy ptasiej może dojść do powstania nieznanego dotąd wirusa, przed którym ludzkość przez dłuższy czas nie będzie w stanie się skutecznie bronić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy