Wietnam żąda odszkodowania za Agent Orange'a

opublikowano: 27-08-2018, 22:00

Władze Wietnamu od dawna domagają się od Monsanto odszkodowania dla ofiar tzw. czynnika pomarańczowego, defoliantu stosowanego przez armię USA podczas wojny wietnamskiej.

Obecnie za reagowały na doniesienia o zasądzeniu 289 mln USD odszkodowania dla szkolnego ogrodnika w USA, który twierdził, iż produkowany przez spółkę środek chwastobójczy Roundap przyczynił się do zachoro wania przez niego na nieuleczalny nowotwór. — Ten wyrok jest prawnym precedensem, który zaprzecza twierdzeniom, że herbicydy tworzone przez Monsanto i inne firmy chemiczne w USA, a następnie dostarczane podczas wojny armii tego kraju, były nieszkodliwe — powiedział Nguyen Phuong Tra, rzecznik wietnamskiego MSZ.

W latach 1961-71 armia USA rozpyliła 45,4 mln litrów Agent Orange’a na obszarze ponad 77,7 tys. km kw. południowego Wietnamu. Zawarte w nim substancje miały przyczyniać się przez lata do znacznej liczby przypadków deformacji nowonarodzonych dzieci, rozwoju nowotworów i innych ciężkich chorób. Monstanto, które działa od 1901 r., a w czerwcu zostało przejęte przez niemiecki koncern Bayer, tłumaczy, iż za wykorzystanie Agent Orange’a odpowiedzialny jest zamawiający go rząd. Zwrócił także uwagę, że nie był jedyną firmą, która go produkowała. [MD]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu