Wietnam żąda odszkodowania za Agent Orange'a

Władze Wietnamu od dawna domagają się od Monsanto odszkodowania dla ofiar tzw. czynnika pomarańczowego, defoliantu stosowanego przez armię USA podczas wojny wietnamskiej.

Obecnie za reagowały na doniesienia o zasądzeniu 289 mln USD odszkodowania dla szkolnego ogrodnika w USA, który twierdził, iż produkowany przez spółkę środek chwastobójczy Roundap przyczynił się do zachoro wania przez niego na nieuleczalny nowotwór. — Ten wyrok jest prawnym precedensem, który zaprzecza twierdzeniom, że herbicydy tworzone przez Monsanto i inne firmy chemiczne w USA, a następnie dostarczane podczas wojny armii tego kraju, były nieszkodliwe — powiedział Nguyen Phuong Tra, rzecznik wietnamskiego MSZ.

W latach 1961-71 armia USA rozpyliła 45,4 mln litrów Agent Orange’a na obszarze ponad 77,7 tys. km kw. południowego Wietnamu. Zawarte w nim substancje miały przyczyniać się przez lata do znacznej liczby przypadków deformacji nowonarodzonych dzieci, rozwoju nowotworów i innych ciężkich chorób. Monstanto, które działa od 1901 r., a w czerwcu zostało przejęte przez niemiecki koncern Bayer, tłumaczy, iż za wykorzystanie Agent Orange’a odpowiedzialny jest zamawiający go rząd. Zwrócił także uwagę, że nie był jedyną firmą, która go produkowała. [MD]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wietnam żąda odszkodowania za Agent Orange'a