WIG 20 nie przebije 1300 pkt

Marek Knitter
opublikowano: 20-01-2003, 00:00

Zdaniem Rafała Gębickiego, dyrektora inwestycyjnego w WestLB Panmure, w tym tygodniu nie należy spodziewać się spektakularnych wzrostów. Indeks WIG 20 nie zdoła przebić poziomu 1300 punktów.

— Miniony tydzień nie wniósł niczego nowego na warszawski parkiet. Po publikacji danych makroekonomicznych, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych inwestorzy nie byli skłonni do zawierania znaczących transakcji. Kiedy rynek akcji za oceanem zaczął tracić, podążyły za nim europejskie giełdy — ocenia Rafał Gębicki.

Jego zdaniem, sytuację na warszawskiej giełdzie mogły zmienić fundusze emerytalne, jednak zachowywały się bardzo pasywnie. Z kolei fundusze zagraniczne po zamknięciu pozycji pod koniec ubiegłego roku, w bieżącym nie zdążyły jeszcze zainwestować swoich środków w Polsce.

— Zarządzający portfelami nie traktują już naszego rynku priorytetowo, stąd ich zaangażowanie jest ograniczone. Dlatego też wzrost z początku roku nie był tak duży, jak można było się spodziewać — dodaje dyrektor inwestycyjny.

W jego opinii, po ostatnich publikacjach informacji ze spółek reprezentujących sektor budowlany wynika, że staną się one w najbliższym czasie motorem wzrostów.

— Sektor budowlany stał się przysłowiowym języczkiem u wagi. Jednak ze względu na bardzo trudną sytuację w gospodarce i kłopoty w uzyskiwaniu przez te spółki odpowiedniej marży, nie staną się one raczej kreatorami popytu na giełdzie — mówi Rafał Gębicki.

Ze spekulacyjnego punktu widzenia inwestorzy powinni bacznie obserwować takie spółki jak Elektrim czy Netia. Według Rafała Gębickiego, godne uwagi są także akcje Prokomu i Comarchu.

— Wydatki na usługi informatyczne mogą zostać odblokowane. Tym samym, czołowe spółki sektora IT, Comarch, Prokom czy Softbank z pewnością będą miały możliwość większego wypełnienia swojego portfela zamówień niż w 2002 roku — dodaje Rafał Gębicki.

Do spółek, które należy obserwować, dyrektor zalicza również Pekao SA, TP SA i KGHM.

— W przypadku KGHM tarcia wewnątrz firmy nakazują ostrożność. Spółka nie ma problemów górniczych, jednak zmiany personalne wprowadzają niepewność na rynek. Istotne znaczenie będzie też miało to, jak zostanie przyjęta nowa strategia KGHM, która niebawem zostanie opublikowana — mówi Rafał Gębicki.

Uważa on, że rynki obawiają się ewentualnego zaostrzenia konfliktu z Irakiem i z Koreą Północną. W takiej sytuacji należy oczekiwać, że nasza giełda będzie silnie skorelowana z zachodnimi rynkami.

— Po danych na temat inflacji w Polsce, która okazała się bardzo niska, wzrosną oczekiwania na kolejną redukcję stóp. Jednak ewentualne decyzje RPP będą miały jedynie ograniczony i krótkotrwały wpływ na rynek akcji. WIG 20 będzie poruszał się w trendzie bocznym i znajdzie się przede wszystkim pod presją czynników zewnętrznych — prognozuje Rafał Gębicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu