WIG najwyżej od trzech tygodni

W czwartek warszawska giełda kontynuowała odrabianie strat z czerwcowej wyprzedaży.

WIG zyskał 1,4 proc., znajdując się najwyżej od trzech tygodni, w czym pomogły solidne zwyżki na światowych rynkach oraz uspokojenie nastrojów wokół reformy OFE. Globalnych inwestorów do zakupów zachęciły środowe wypowiedzi szefa Fedu Bena Bernankego, który stwierdził, że amerykańska gospodarka będzie dalej potrzebowała programów stymulacyjnych, co oddala perspektywę zakończenia skupu obligacji.

Tymczasem zdaniem DI BRE jeden z wariantów reformy OFE może wręcz być korzystny dla giełdy, a prezes ZUS Zbigniew Derdziuk zadeklarował, że w przypadku gdyby nawet doszło do przeniesienia części akcji z OFE do ZUS, instytucja nie będzie wyprzedawała aktywów. Na wartości zyskało 18 spośród 20 blue chipów, a największymi zwyżkami cieszyć się mogli akcjonariusze KGHM i Pekao (po 3,3 proc.)

WIG20 poszedł do góry o 1,5 proc., mWIG40 zyskał 1,4 proc., a do zwyżek w drugiej części sesji dołączył także sWIG80 (+0,8 proc.). Drugi dzień z historycznego minimum odbijały się notowania PGE (+0,6 proc.). Do „trzymaj” rekomendację dla spółki podwyższyło ING Securities. Cena docelowa poszła jednak w dół, do 14 zł, a to oznacza 7 proc. potencjał spadków.

O 7,7 proc. z historycznego minimum odbiły się notowania Foty. Poniżej 5 proc. progu w akcjonariacie zszedł Pioneer Pekao Investment Management.

Najwyżej od trzech miesięcy znalazły się notowania Sfinksa (+7,3 proc.). Jak poinformował prezes Sylwester Cacek, w drugim kwartale spółka zanotowała poprawę wyników, a w kolejnych kwartałach zamierza zwiększać zysk na poziomie EBITDA w dwucyfrowym tempie.

Ponaddwuletni szczyt wyrównały notowania LC Corp (+1,2 proc.). Jak przewiduje Trigon DM, zysk netto w zakończonym kwartale był sześciokrotnie wyższy niż przed rokiem.

Od dna ostatniej korekty odbić próbują się notowania CCC (+3,6 proc.). Z "kupuj" do "trzymaj" rekomendację dla spółki obniżyło w dzisiejszym raporcie biuro Wood & Company. Podniesiono jednak cenę docelową, z 81,3 zł do 93 zł.

Najwyżej od pięciu lat znalazły się notowania Emperii (+1,7 proc.). Spółka pracuje nad stworzeniem sieci franczyzowej sklepów pod marką Stokrotka.

Po półrocznym dnie szorują notowania Impela (-0,3 proc.). Emitent wydzieli działalność w usługach ochrony do osobnej spółki, a w dalszej kolejności wprowadzi ją na giełdę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / WIG najwyżej od trzech tygodni