WIG tuż pod 100,000 pkt

Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
opublikowano: 2025-03-25 17:37

Druga sesja tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniosła wzrost głównego indeksu, WIG20, o 1,18%, do poziomu 2800 pkt. mWIG40 zwyżkował o 1,63%, podczas gdy sWIG80 zanotował podbicie o 1,13%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 2 mld złotych. WIG zakończył handel najwyższym zamknięciem w historii, notując 99 487 pkt (zwyżka 1,23%), czyli nieco ponad 0,5% od pełnego zakresu 100,000 pkt.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Wtorek na globalnych rynkach finansowych przyniósł podtrzymanie odbicia na parkietach w USA. Tamtejsze indeksy odrabiają straty z poprzednich tygodni, podczas gdy rynku w Europie pozostają blisko niedawnych szczytów w trendach. Wsparciem dla nastrojów były postępy negocjacyjne UA-RUS-USA, gdzie udało się osiągnąć porozumienie w zakresie wstrzymania ataków na Morzu Czarnym. Czynnikiem ryzyka, dla globalnego sentymentu, pozostaje polityka handlowa USA, gdzie 2 kwietnia mają wejść w życie cła i taryfy „wzajemne”. W praktyce ponownie obraz decyzyjny jest rozmyty gdyż Trump sygnalizuje możliwe zmiany i elastyczność w stanowisku.

Lokalnie, w ramach WIG20, warto wspomnieć o ponad 7% podbiciu akcji Aliora, podczas gdy na drugiej stronie tabeli widniały walory Zabka Group ze spadkiem o ponad 5% (wyniki). Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się wyższemu otwarciu na Ten Square Games (rzędu +12,5% intrasesyjnie) po doniesieniach o potencjalnej dywidendzie. Skokową zmienność zanotowały także walory Serinus Energy (minimum 0,6 pln, zamknięcie 1,8 pln) po wczorajszych informacjach o potencjalnym przejęciu akcji na LSE.

Z rynkowego punktu widzenia krajowe indeksy kontynuują trendy wzrostowe, choć przy nieco mniejszej dynamice. Brak jest jednak sygnałów sugerujących realizację zysków kapitału zaangażowanego w ostatnim kwartalne (zarówno na GPW jak na PLN).

Konrad Ryczko