WIG20 blisko twardego dna

Dno już zostało osiągnięte albo zostanie osiągnięte w najbliższych tygodniach, wynika z analizy technicznej.

Po tym jak w środę WIG20 spadł po uwzględnieniu dywidend najniżej od dołka z maja 2012 r., wyceny spółek z indeksu sięgnęły zaledwie 98 proc. ich wartości księgowej. To najniższy poziom w historii, jeśli nie liczyć kilku tygodni z czasów kryzysu finansowego.

Wyceny blue chipów najprawdopodobniej są już w okolicach długoterminowego minimum, podpowiada analiza wykresu wskaźnika ceny do wartości księgowej dla WIG20. Wartość wskaźnika dotarła do wsparcia wyznaczonego przez dolne ograniczenie kanału opisującego ostatnie 14 lat jego historii (czyli całość okresu, za który dostępne są dane).

W tym czasie dotarcie wskaźnika do granic zakresu wyznaczonego przez kanał prawie zawsze oznaczało jego odbicie do wewnątrz formacji (inaczej zdarzyło się tylko w okresie formowania bańki roku 2007, kiedy wyceny wybiły się w górę, oraz na dnie kryzysu finansowego, kiedy wyceny okresowo wyszły z formacji dołem). Dlatego w scenariuszu bazowym należy zakładać, że wskaźnik cena/wartość księgowa odbije się z obecnych pułapów w górę.

To oznaczałoby, że indeks WIG20 jest już w bezpośrednich okolicach swojego dołka, a w najbliższych tygodniach rozpocznie się odbicie. Tymczasem w alternatywnym scenariuszu kryzysowym wyceny blue chipów, a wraz z nimi sama wartość WIG20, spadałaby dalej. Za takim scenariuszem przemawia panujący na rynkach wschodzących kryzys.

Jeżeli powtórzyłaby się sytuacja z dna kryzysu finansowego, paniczna wyprzedaż akcji blue chipów sprowadziłaby wyceny głęboko na nowe historyczne minima. Zejście wskaźnika cena/wartość księgowa poniżej dołka z lutego 2009 r. leżącego na wysokości 0,88 (oznaczałoby spadek WIG20 jeszcze o co najmniej 12 proc.), po czym najprawdopodobniej rozpoczęłoby się dynamiczne odbicie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu