WIG20 coraz mocniej w górę

JO
24-11-2008, 09:34

Poranne wzrosty okazały się jedynie przygrywką do mocniejszego wybicia indeksu blue chipów. Inwestujący zupełnie zignorowali fatalne dane dotyczące niemieckiej gospodarki, a wyraźnie zachwycili się mniejszym niż zakładały prognozy spadkiem zamówień w przemyśle Eurolandu.

Poniedziałkowa sesja nad Wisłą, podobnie jak w całej Europie, zaczęła się od solidnych wzrostów. Tylko na otwarciu  WIG20 wzrósł o ponad 1,5 proc., triumfalnie pokonując 1,6 tys. pkt. To był jednak dopiero początek. Inwestorzy najpierw zupełnie zignorowali dane dotyczące klimatu w niemieckiej gospodarce. U naszych zachodnich sąsiadów jest coraz gorzej, a nastroje wśród tamtejszych przedsiębiorców okazały się najgorsze od 16 lat! Dopiero kiedy okazało się, że wrześniowe zamówienia w przemyśle w Eurolandzie ujrzały światło dzienne inwestorzy ruszyli na zakupy. Tym razem ich wartość była wyższa od sierpniowej, więc były powody do optymizmu. To już kolejne cenne punkty, które krajowe blue chipy dokładają do piątkowego ponad 2,5-proc. wzrostu.

Tuż po godz. 11:30 wśród blue chipów najmocniej w górę idzie Bioton, KGHM oraz TVN. Spółka biotechnologiczna zyskiwała ponad 8 proc. Inwestorzy wyraźnie odreagowują ostatnie jej spadki, po których otarła się o poziom prawie 0,2 zł. Na fali gwałtownie drożejącej miedzi na giełdzie metali w Londynie, która już na wyciągnięcie ręki zbliża się do 3,6 tys. USD/tonę, mocno zyskuje KGHM. Lubiński kombinat zyskiwał 7,7 proc. Na przedpołudniowym podium plasował się również TVN, wspinając się o 5,8 proc. Być może pod koniec sesji będzie jeszcze lepiej, gdyż na rynek trafią kolejne informacje dotyczące gospodarki USA.

Kolejne ważne dane makro napłyną o godz. 16. wprost zza oceanu i będą dotyczyły amerykańskiego rynku nieruchomości. Inwestorzy przekonają się, czy październikowa sprzedaż na rynku wtórnym w końcu odbije od dna. Prognozy, oczywiście, zapowiadają dalszą dekoniunkturę, ale kto wie, czy niewielka poprawa na rynku kredytowym nie sprawi miłej niespodzianki.

O godz. 11:35 WIG20 szedł w górę o 3,6 proc. Trochę gorzej, ale równie na solidnych plusach znajdowały się maluchy i średniaki. sWIG80 rósł o 1,5 proc., a mWIG40 piął się o 1,9 proc. Szkoda tylko, że tak pokaźne wzrosty nie są poparte równie znaczącym obrotem, który po ponad 2,5 godzinie handlu nie przekroczył jeszcze 0,3 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JO

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WIG20 coraz mocniej w górę