WIG20 mknie na północ

Jakub Ozdowski
opublikowano: 10-11-2008, 09:48

Sesja na warszawskiej GPW, podobnie jak na  wszystkich europejskich parkietach, rozpoczęła się od wzrostów. Nie mogło być inaczej, gdyż przez weekend na rynek trafiło wiele informacji wspierających popyt. Być może WIG20 zaatakuje jednak poziom 1,9 tys. pkt.

Zgodnie z oczekiwaniami sesja na warszawskiej GPW zaczęła się od wzrostów. WIG20 wzrósł na otwarciu o ponad 1,8 proc. do poziomu 1852 pkt. Błyszczący zielony kolor, który dominuje dzisiaj na Książęcej, doskonale wkomponowuje się w równie optymistyczne nastroje na wszystkich europejskich parkietach. Nie mogło być inaczej, gdyż przed poniedziałkową sesją dobrych informacji było aż nadto.

Zaczęło się w ostatni piątek, kiedy amerykańskie indeksy poszybowały mocno w górę. Już wtedy stało się jasne, że inwestorzy będą bardziej niż zwykle wpatrzeni w komunikaty płynące ze strony światowych władz monetarnych oraz ze szczytu przedstawicieli 20. największych krajów świata. Dodatkowo rząd chiński poinformował na oficjalnej stronie internetowej, że zasili gospodarkę prawie 600 mld USD, aby utrzymać stabilny wzrost gospodarczy. Do głosu doszli również przedstawiciele Kongresu USA, którzy postulowali udzielenie pomocy finansowej, znajdujących się ich zdaniem na krawędzi, przedstawicielom amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego. Wszystkie te informacje, pierwsi pozytywnie ocenili inwestujący w Azji, gdzie za wyjątkiem jednego indeksu, reszta kończyła sesje na plusie.

Kwadrans po godz. 9-tej indeks WIG20 do wzrostów prowadzi KGHM. Lubiński kombinat rośnie o ponad 4 proc., na fali jeszcze mocniej drożejącej miedzi. Notowany na giełdzie metali w Londynie surowiec z każdą godziną coraz śmielej podnosi się z kolan. Tuż po godz.9 za jedną tonę miedzi płacono niemal 4 tys. USD, to o prawie 6 proc więcej niż w piątek. W czołówce dzisiejszych wzrostów znajduje się również przedstawiciel deweloperów – Polnord. Ostatnio bardzo mocno chwalił się, że kupuje grunty pod nowe inwestycje. To kłóci się z obecnym trendem, który dominuje u większości konkurentów spółki z portfela Ryszarda Krauzego. Polnord rośnie o solidne 4 proc. W pierwszej trójce króluje również PBG, wspinając się o ok. 2,5 proc.

O godz. 9:26 WIG20 zyskuje ponad 3 proc. Trochę słabiej wypadają maluchy i średniaki, które rosną o odpowiednio 0,7 proc. i 1,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Ozdowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / WIG20 mknie na północ