WIG20 mocno traci za sprawą wczorajszej sesji w USA

05-01-2005, 12:32

Emocje biorą górę – po fatalnej wczorajszej sesji w USA, inwestorzy w Warszawie rzucili się do sprzedaży akcji większości spółek. Najmocniej traci KGHM, któremu dodatkowo szkodzi spadek cen miedzi na LME.

Spadek WIG20 jest bardzo duży, minimum dzienne zostało ustanowione 2 proc. niżej niż wynosiło wczorajsze zamknięcie. Co gorsze, spadkowi towarzyszą bardzo wysokie obroty – po dwóch godzinach sesji, wartość handlu wynosi aż 300 mln zł.

Reakcja rynków zachodnich jest podobna, tyle że spadek jest mniejszy o połowę mniejszy. Znaczne spadki w Europie to pokłosie spadku cen akcji na Wall Street. Dow Jones stracił wczoraj 0,92 proc. zaś Nasdaq Composite obniżył wartość aż o 2,06 proc., co jest największą dzienną stratę w ostatnich pięciu miesiącach.

O ponad 5 proc. spadają notowania KGHM, który także wczoraj zachowywał się słabo. Powód to obnizka cen miedzi na Londyńskiej Giełdzie Metali. Potwierdzają się obawy analityków BDM PKO BP, którzy w raporcie z 28 grudnia zwracali uwagę, że szczyt notowań miedzi w PLN został ustanowiony w kwietniu, a wybicie ceny poniżej 10 tys. zł za tonę oznacza wysokie prawdopodobieństwo kontynuacji spadku.

Kiepska passę kontynuuje też PKN Orlen taniejący na razie o ponad 2 proc., chociaż dziś cena ropy odrabia wczorajsze straty. Zgodnie z rynkiem spada kurs Telekomunikacji Polskiej, natomiast nieco lepiej od indeksu zachowuje się PKO BP. Oczywiście, w dniu gdy taniejące akcje gigantów znajdują się w centrum zainteresowania inwestorów, lepiej prezentują się mniejsze komponenty WIG20. BRE Bank jako jedyny nie traci na wartości (ale i nie zyskuje). AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / WIG20 mocno traci za sprawą wczorajszej sesji w USA