WIG20 może przetestować dołki z 2012 r.

Mimo spokojnego otwarcia już wczesnym popołudniem notowania na GPW zeszły głęboko pod kreskę. To może nie być koniec spadków.

Na czwartkowym zamknięciu WIG20 stracił 3,1 proc., choć w ostatniej godzinie handlu tracił już nawet ponad 4 proc. To oznacza 11 miesięczne minimum indeksu i już trzeci przynajmniej 2,5 proc. spadek w ciągu ostatnich sześciu sesji. To może jeszcze nie być dno wyprzedaży. Na wykresie pojawiła się formacja głowy z ramionami, co – przynajmniej w teorii – może oznaczać nawet naruszenie ubiegłorocznych dołków bessy, leżących 6,5 proc. poniżej czwartkowego zamknięcia WIG20. Za takim scenariuszem przemawia utrzymujący się mimo załamania relatywny optymizm inwestorów. Bessy do końca roku spodziewa się 33 proc. inwestorów, w hossę wierzy 43 proc.
Formacja głowy z ramionami na wykresie indeksu WIG20 Total Return. Źródło danych: Bloomberg.

Impuls do rozpoczęcia dzisiejszej przeceny dały PGE (-8,1 proc.) oraz PKN Orlen (-3,7 proc.). Pierwsza ze spółek podpisała list intencyjny ws. rozbudowy elektrowni Opole, na co inwestorzy momentalnie zareagowali sprowadzeniem notowań na historyczne minima. Analitycy od dawna przypominają, że opolski projekt niszczy wartość dla akcjonariuszy zaangażowanych podmiotów. Tymczasem notowania papierów PKN Orlen znalazły się najniżej od siedmiu miesięcy, po tym jak inwestorów rozczarowała decyzja o przeznaczeniu na dywidendę 1,5 zł na akcję.

Mimo zwyżek na otwarciu 11 – miesięczne minima pogłębiło KGHM (-2,2 proc.). Cenę docelową dla akcji spółki do 112 zł obniżył bank Credit Suisse, podtrzymano jednak zalecenie „neutralnie”. Stabilnie zachowywały się notowania  TPSA, która wczoraj zdołała odrobić prawie całość strat z ubiegłotygodniowej wyprzedaży (-0,1 proc.). Inwestorów nie zaniepokoiło obniżenie do „sprzedaj” rekomendacji banku Societe Generale. Najniżej od dziewięciu miesięcy znalazły się jednak notowania Bogdanki (-5,5 proc.). Walne spółki zdecydowało o wypłaceniu 5,06 zł dywidendy na akcję. Najmniej od trzech miesięcy płacono za papiery PZU (-3,2 proc.). Nie pomogło zalecenie „kupuj” od DM PKO BP.

Spadki rozlały się po szerokim rynku. Zakres przeceny mWIG40 i sWIG80 sięgnął odpowiednio 2,5 proc. oraz 0,9 proc. Poniżej przegląd wiadomości z małych i średnich spółek.

Historyczne minimum pogłębił ZEPAK (-2,8 proc.). Walne spółki zdecydowało, że nie będzie dywidendy za ubiegły rok, choć zarząd chciał wypłacenia 1,08 zł na akcję. Emitent prowadzi rozmowy z bankami w sprawie finansowania modernizacji elektrowni Pątnów I. Łączna wartość projektu to 1,6 mld zł.

3,1 proc. straciło Rovese. Notowaniom nie pomaga informacja, że spółka zastąpi Bioton (-25,0 proc.) w indeksie mWIG40. Bezpośrednie zaangażowanie w drugiej ze spółek do 6,49 proc. kapitału zwiększył Ryszard Krauze.

Najniżej od początku czerwca znalazły się notowania Kopeksu (-4,0 proc.). Dywidenda z zysku za ubiegły rok sięgnie symbolicznych 5 gr. Zarząd rekomendował wcześniej wypłatę 10 gr. na akcję.

Z pięciotygodniowego minimum próbowały odbijać się notowania Ganta (+2,8 proc.). Zarząd spółki zmienił termin wykupu obligacji na 5 lipca br. Zgodę na to wyrazili wszyscy obligatariusze.

Historyczne minimum pogłębiły notowania Foty(-2,0 proc.). Do 3 lipca spółka ma spłacić BZ WBK ponad 20 mln zł zobowiązań, po tym, jak bank wypowiedział jej umowy kredytowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane