Czytasz dzięki

WIG20 na razie nie poprawił szczytu sprzed tygodnia

(Artur Szymański)
opublikowano: 09-09-2005, 12:03

Zgodnie z oczekiwaniami, piątkowa sesja przynosi przyzwoity wzrost indeksów GPW. WIG20 wyszedł ponad poziom rekordowego poziomu zamknięcia sesji z poprzedniego piątku, ale kłopoty zaczęły się przy maksimum 2350 pkt.

Zgodnie z oczekiwaniami, piątkowa sesja przynosi przyzwoity wzrost indeksów GPW. WIG20 wyszedł ponad poziom rekordowego poziomu zamknięcia sesji z poprzedniego piątku, ale kłopoty zaczęły się przy maksimum 2350 pkt.

Przypomnijmy, że tydzień temu WIG20 osiągnął szczyt w cenach dnia na pułapie 2354 pkt, ale nie utrzymał wysokich lotów do końca i zamknął dzień wartością 2328 pkt. Dziś jak na razie udało się poprawić tę drugą, co i tak jest sporym sukcesem byków.

Obroty towarzyszące zwyżce w pierwszej godzinie sesji były wyższe od średniej z tego tygodnia. Na spółkach z WIG20 handel wyniósł równo 200 mln zł po pierwszych 60 minutach sesji. Niemniej jednak, to absolutnie nie są to takie obroty, po których można by obwieścić powrót inwestorów zagranicznych. Tydzień temu w pierwszej godzinie sesji handel wynosił 500 mln zł.

Druga godzina notowań przynosi znaczny spadek aktywności inwestorów, przybyło w niej tylko 50 mln zł obrotów. WIG20 zatrzymał się poniżej szczytu sprzed tygodnia i jeśli szybko kupujący nie złapią drugiego oddechu, to można się obawiać czy wzrost zostanie utrzymany. Odwrót spod szczytu nie wyglądałby za ciekawie. Zadaniem kupujących będzie utrzymanie wysokich lotów do końca sesji.

Na czele zwyżkujących spółek z WIG20 znajdują się znów spółki paliwowe, które po kilku dniach korekty, wracają do łask. O prawie 3 proc. drożeją walory PKN Orlen przy 80-mln obrotach. Ponad 4 proc. zyskują walory MOL-a, lecz tu obroty są znikome. Nieźle też prezentuje się Telekomunikacja Polska z ponad 2,5-proc. zwyżką przy takich samych obrotach jak płocka rafineria.

Niewielkim na razie wzięciem cieszą się walory Pekao SA i Banku BPH, tu obroty wynoszą po około 5 mln zł. 20 mln zł natomiast to wartość handlu akcjami PKO BP. Wszystkie trzy banki idą w górę po około 1,5-2 proc. Traci na wartości kilka mniejszych komponentów WIG20 – Netia, Mondi, BZ WBK. Bez zmian notowany jest BRE Bank. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane