WIG20 najwyżej od miesiąca

Przemek Barankiewicz
07-04-2003, 00:00

Przebieg piątkowej sesji na warszawskiej giełdzie wskazuje, że znaleźliśmy się coraz bliżej rozstrzygnięć co do dalszego kierunku indeksów. Drugi dzień z rzędu imponowała wartość obrotów, a indeks blue chipów zdołał nareszcie pokonać 1130 punktów. Warto jednak zaznaczyć, że 60 proc. handlu wypracowały tylko trzy papiery (Pekao SA, Orlen i Telekomunikacja Polska), których kurs nawet nie drgnął. Trudno oprzeć się wrażeniu, że popyt ze strony funduszy emerytalnych zmaga się coraz bardziej z zagraniczną podażą.

Nasza giełda tradycyjnie pozostała nieczuła na doniesienia z irackiego frontu. Wraz z zacieśniającą się wokół Bagdadu pętlą rosną indeksy w Europie Zachodniej, ale u nas pogłębia się trend boczny. Od czasu do czasu notowaniom towarzyszą jedynie emocje związane z istotnymi wydarzeniami w spółkach. Do takich niewątpliwie zaliczyć można piątkowe NWZA Elektrimu. Kurs warszawskiego holdingu znacznie zyskał, gdy na rynek trafiła wiadomość o zgodnym z oczekiwaniem Polsatu i BRE przebiegu zgromadzenia. Gdy kończyła się sesja akcjonariusze jeszcze obradowali.

Wieści z TP SA nie zdołały poruszyć wyceny operatora. Telekom podał, że francuski koncern oraz Kulczyk Holding mają opcję kupna 10 proc. akcji TP SA, gdyby Skarb Państwa sprzedawał walory w ofercie publicznej. W takiej sytuacji nie dziwi, że Francuzi zrezygnowali z wykonania opcji kupna 2,5 proc. akcji w ubiegłym roku. W każdej sytuacji mogą bowiem zapewnić sobie ponad 50 proc. głosów w telekomie. Telekomunikacja Polska chce w tym roku zwiększyć skonsolidowane przychody o 3-5 proc., a jej inwestycje kapitałowe mają nie przekroczyć 4,5 mld zł. Obie informacje nie zaskoczyły graczy.

Wzmożony handel akcjami BPH PBK trwał tylko jedną sesję. Konferencja prasowa władz banku nie wpłynęła na wycenę akcji. Tegoroczny wynik ma pobić poziom 148 mln zł skonsolidowanego zysku netto z 2002 r., ale tego już dawno oczekiwał rynek.

Ustabilizowała się też wycena Comarchu. W czwartek popyt na akcje krakowskiej spółki wywołała wiadomość o silnym partnerze (Cap Gemini Ernst & Young) w walkach o oferty przetargowe. Gwiazdą IT pozostaje za to Softbank, w którym analitycy upatrują beneficjenta kilku przetargów publicznych. W ciągu miesiąca na akcjach spółki można było sporo zarobić. Papiery spółki, które jeszcze miesiąc temu wyceniano na 14 zł, teraz kosztują blisko 20 zł.

Po sesji GPW podała, że WIGOMETR, nowa marka na rynku indeksów, wzrósł do 41 punktów. Z podanych przez giełdę informacji wynika, że 56 proc. uczestników rynku oczekuje wzrostu, a 15 proc. liczy na spadek wskaźnika WIG20 na koniec przyszłego tygodnia. Barometr nastrojów był potrzebny naszemu rynkowi. Można mieć jednak zastrzeżenia do jego konstrukcji. Formuła skazuje bowiem WIGOMETR na kolosalne wahania z tygodnia na tydzień.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / WIG20 najwyżej od miesiąca